Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Zinek je označován jako nejvíce deficitní stopový prvek u sportovců. Proč je tomu tak? Znáš ten pocit, když po několika hodinách v posilovně vypadáš, jako by si právě vylezl ze sprchy? V tu chvíli si společně s potem z organismu vyloučil velké množství zinku. Pastí tohoto deficitu je navíc fakt, že se poměrně špatně dorovnává pouze z přirozené stravy. V případě výkonnostních sportovců se jedná téměř o nesplnitelnou „misi”. Nejen díky pocení se sportovci dostávají do příliš hlubokého nedostatku na to, aby si tolik potřebný zinek obstarali přírodní cestou.
Pokud cvičíš, pravděpodobně si uvědomuješ, jak důležité je správně regenerovat. Svalová vlákna se během tréninku přetrhávají a než dojde k navýšení objemu bicáků a zvýšení síly, musí se nejdříve důkladně opravit. No a drtivá většina regenerace probíhá v noci, když spíš.
Zinek zlepšuje kvalitu spánku, což jde ruku v ruce s mnoha benefity jako je zlepšení kognitivních funkcí mozku, regeneračních procesů, redukce stresu,....
Spousta lidí si spojuje pohyb se zdravým životním stylem. Jasně, odmakáš si pár hodin v tělocvičně a tvému tělu bude daleko líp! Prokrvený mozek, silnější tělo, lepší imunita. Tady ovšem přichází další, často ignorovaná, skutečnost. Po zátěži v těle dochází k přechodnému stavu oslabení imunity a to až v desítkách procent (závisí na intenzitě tréninku). Tento stav může trvat zhruba od 3 do 12ti hodin a pokud v tomto časovém úseku působí na tělo další stres, odolnost organismu zásadně klesá.
Zinek výrazně podporuje imunitní systém
Pokud je tvým cílem shodit nějaká ta kila, pak by tě zinek měl též zajímat. K dosažení vysněné postavy hraje klíčovou roli spalování tuků. Pokud štítná žláza nefunguje tak, jak by měla, ovlivní to metabolismus. Proces odbourávání tuků je narušený, tudíž se tvoje snaha může míjet účinkem. Budeš sice cvičit, ale neuvidíš výsledky.
Zinek podporuje správné fungování štítné žlázy, vyrovnává produkci hormonu T3 a T4 - nezbytné pro odbourávání tuků
Součástí hubnutí navíc bývají radikální změny jídelníčku, které těžko snášejí naše chuťové buňky.
Zinek potlačuje chuť na sladké
Jelikož zinek hraje důležitou úlohu v aktivitách více jak stovky enzymů, následky jeho nedostatku mohou být rozsáhlé.
zvýšená lámavost vlasů a nehtů
vypadávání vlasů
suchá a popraskaná kůže
slabá imunita, častá virová onemocnění
špatné hojení ran
nechutenství
zpomalení růstu u dětí
poruchy vidění (šeroslepost)
popraskané ústní koutky
psychické změny, depresivní a úzkostlivé nálady
Jak už jsem naznačoval na začátku, není zrovna jednoduchou záležitostí doplnit si zinek, pokud se již nacházíme v deficitu nebo aktivně sportujeme. Problém je v tom, že přestože nalezneme spoustu potravin, které obsahují tento stopový prvek, bohužel většina z nich jen v zanedbatelném množství. Tady je seznam potravin, které mohou kandidovat do tvého jídelníčku:
ústřice
mořské plody, garnáti, mořské ryby
telecí a hovězí maso
játra
syrovátka, sýry, sušené mléko
vejce
ječmen
chlorella
Snad už je jasné, že nedostatek zinku = problém. Pokud patříš k těm aktivnějším lidem, kteří se rádi občas zapotí ve fitku nebo třeba venku na hřišti, bude pro tebe o to důležitější si hlídat jeho přísun ve stravě. To je ovšem poměrně náročné a jeho suplementace často bývá nezbytná pro udržení optimální hladiny.
Vydej se k nám do e-shopu. Suplementace jako taková by měla být vždy komplexní záležitostí. Prvky jsou v těle provázané, tudíž je potřeba vždy správně kombinovat. To jsme již udělali za tebe. Kromě zinku balení obsahuje také hořčík a vitamín B6. Hořčík pomáhá nejen vstřebávání bílkovin a vitamín B6 bude pracovat proti únavě.
Neponechej nic náhodě. Vždy je lepší problémům předcházet, než jim pak čelit v plné síle.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.