Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Jak se říká, v životě není malých rolí. Stejně tomu je i v našem organismu. Bílkoviny, vitamin D, hořčík, vápník… O těch už máme popsané celé knihy. Křemík z nějakého důvodu zůstává pozadu.
Jeho význam však není zanedbatelný. Bez jeho přítomnosti, jako bez přítomnosti kteréhokoli jiného prvku, nebude tělo fungovat na 100 %. Znamená to, že bez něj se nedá mluvit o stoprocentním zdraví nebo o stoprocentním výkonu.
V tomhle článku si řekneme ke křemíku něco víc. Zjistíme, proč je pro nás opravdu důležitý.
Křemík patří do skupiny tzv. stopových prvků. Hned po zinku a železu je třetím nejrozšířenějším stopovým prvkem v našem organismu.
Jelikož se křemíku věnuje nedostatek pozornosti z řad vědecké veřejnosti, nevíme toho o něm tolik, kolik bychom chtěli. Nicméně již z aktuálně dostupných informací můžeme s jistotou říci, že je pro organismus nepostradatelný.
V celém těle se nachází zhruba 2 g křemíku. Prostupuje téměř všemi tkáněmi. Významné množství je uloženo v pojivových tkáních a v orgánech, které pojivové tkáně obsahují. Jedná se o průdušnice, srdečnice, šlachy, kosti, kůži, vlasy či nehty. Naproti tomu svaly, játra, ledviny a plíce obsahují až 4x–5x nižší množství křemíku.
Pojivové tkáně udržuje pevné a pružné. Mineralizuje kosti a podílí se na tvorbě kostní tkáně. V kloubních spojeních pomáhá při výstavbě kolagenových a elastinových vláken. Vlasy si díky křemíku zachovávají zdravou pružnost a vzhled. Kůži napomáhá ke zdravému prokrvení.
Zajímavostí je, že během stárnutí obsah křemíku v těle klesá. Příčinou je orgán brzlík, který křemík vstřebává a do jisté míry spotřebovává.
Proč si hlídat příjem křemíku:
Závisí na něm zdravý vývoj a růst kostí.
Je důležitý pro pojivovou tkáň v celém organismu.
Má pozitivní vliv na fungování kardiovaskulárního systému.
Brání vzniku osteoporózy.
Pomáhá chránit mozek a redukuje množství hliníku v mozku.
Je důležitý pro aktivaci některých enzymů.
Zpomaluje stárnutí organismu a vzniku vrásek.
Udržuje vlasy a nehty zdravé a pevné.
Obsahem jsou určitě zajímavé ovesné vločky, celozrnná rýže, fazole či banány. Za zmínku také stojí zmínit byliny – přesličku rolní a kopřivu dvoudomou. Příjemným překvapením pak může být pivo, které si také zasloužilo místo na našem seznamu.
ovesné vločky
přeslička rolní
kopřiva dvoudomá
fazole
špenát
celozrnná rýže
banán
ječmen
pšenice
červená řepa
mrkev
ředkvičky
cibule
brambory
ořechy
maso
některé minerální vody
pivo
V dnešní době není nijak zvlášť překvapivé, pokud trpíme na nedostatek křemíku. Nutričně vyčerpaná půda a průmyslové zpracování plodin vedou k neustálému snižování obsahu zdraví prospěšných látek v potravinách, tedy i křemíku.
Při nedostatku křemíku může mít organismus problém s růstem tkání a tvorbou kolagenu, který je velice důležitý pro zdravé fungování našich kloubů. Zhorší se jejich regenerace v případě zranění či opotřebení. To samé platí pro naše kosti. Řídnutí kostní tkáně a osteoporóza je jedním z dalších projevů nedostatku křemíku. Minimálně u sportovců je tedy na místě hlídat si jeho příjem.
Absence se dále může projevit vypadávání vlasů či neplodností. Organismus stárne rychleji, což se projevuje vznikem vrásek.
Zajímavý je také fakt, že poškozená tkáň, která se během regeneračního cyklu znovu opraví, obsahuje znatelně menší množství křemíku oproti původní zdravé tkáni. Po úrazech je tak tkáň trvale oslabená.
Průměrný člověk denně přijme cca 10–30 mg křemíku, přičemž bychom podle odborníků měli v ideálním případě přijímat něco kolem 20–40 mg. Pro průměrného člověka by tedy neměl být problém svůj denní příjem pokrýt čistě formou přirozených potravin.
U sportovců se doporučené dávkování bude přirozeně lišit (růst). V takovém případě už dává smysl přemýšlet o začlenění potravinových doplňků, jako například tohoto od MedPharma.
Bezpečná hranice pro denní příjem křemíku je stanovená na 12 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Při 60 kg hmotnosti to znamená dávku 700 mg křemíku za den. I při nekontrolovaném používání doplňků s křemíkem je tedy v celku nepravděpodobné, že by se nám povedlo dostat na příjem pro zdraví škodlivý.
Další zajímavé články o výživě a o zdravotních benefitech různých vitamínů a minerálů najdeš na našem blogu. Na e-shopu FitnessDK pak najdeš zdravé potraviny i výživové doplňky. V našem hledáčku je vše, co se týká fitness a cvičení.
Křemík se řadí mezi esenciální stopové prvky. Selen a biotin přispívají k udržení normálního stavu vlasů a nehtů.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.