Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Vitamin D. Ačkoliv má v názvu slovo „vitamín“, jedná spíše o hormon. Jeho struktura připomíná strukturu steroidních hormonů, které jsou pro náš organismus a naše zdraví velmi důležité. Tento vitamín / hormon se skládá hned z několika podobných molekul (kalciferolů), ze kterých se až uvnitř našeho těla stane aktivní vitamín D. Nejznámější z těchto molekul jsou vitamín D2 a vitamín D3.
Každá buňka v našem těle dokáže navázat vitamín D, pro každou jednu buňku tak má vitamín D nějaký význam.
Pro naše kosti – pomáhá vstřebat vápník, fosfor a hořčík, odstraňovat opotřebované části kostí a nahrazovat je novými.
Pro naše zuby – ukládání minerálů do zubů.
Pro naše svaly – souvisí s tvorbou energie uvnitř svalu, což má vliv na jejich výkon i regeneraci.
Je nezbytný pro zdravou funkci imunitního systému.
Nepostradatelný v procesu dělení buněk.
Nezávisle na tom, jestli je léto nebo zima, velká část dnešní populace trpí na nedostatek Déčka. Ne u každého se to hned projeví. Může to začít obyčejnou únavou a spánkovými problémy. Častěji podlehneš infekcím, protože deficit negativně ovlivní tvůj imunitní systém. Zvýší se riziko rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a dalších civilizačních chorob. Můžeš pozorovat pokles výkonu v posilovně.
Jeden experiment na myších prokázal, že po 3 měsících nedostatku vitamínu D byly mitochondriální funkce kosterního svalstva narušeny až o 37 %. Abych to přeložil do češtiny – tvoje svaly budou generovat méně energie. Tvoje kosti a klouby se snadněji opotřebují a častěji a častěji budeš pociťovat bolest. V těch vážnějších případech to může vyústit v osteoporózu.
Máme v podstatě 3 možnosti:
sluneční paprsky
přirozená strava
výživové doplňky
Zhruba 90 % našeho celkového přijmu tvoří vitamín D ze slunce. Často se však slunečnímu svitu vyhýbáme ze strachu z rakoviny kůže a velkou část našeho dne trávíme zavření doma nebo v práci.
Jak to vyřešit?
Pokud tě napadlo přisunout si pracovní stůl blíže k oknu, tak ho hned vrať zase zpět. Ve chvíli, kdy sluneční paprsek dorazí na zem, obsahuje dva typy UV záření. UVA a UVB. UVB při kontaktu s kůží zahájí proces tvorby vitaminu D, zatímco UVA nikoliv. Vtip je v tom, že sklo, naše okna, propustí pouze složku UVA a UVB je blokováno. UVA tvoří „temnou stranu síly“ slunečního záření, napomáhá totiž vzniku rakoviny kůže. Nemá cenu se opalovat za zavřeným oknem.
Další komplikací je to, že čím více jsme opálení, čím tmavší je naše kůže, tak tím méně vitamínu D ze slunce přijímáme a tím více času na slunci musíme strávit pro přijetí potřebných hodnot déčka.
Opět tu platí zlatá střední cesta. Nauč se trávit více času venku na slunečním světle, ale nepřeháněj to. V létě můžeš jít cvičit na hřiště, kde během tréninku zároveň řešíš přísun důležitého nutričního prvku. Zajdi na procházku, běhat nebo třeba jen číst na lavičku. Zároveň si ale pohlídej, aby si nebyl na slunci příliš dlouho a aby si měl s sebou dostatek tekutin.
Na přirozenou stravu spadá zbylých 10 % příjmu déčka. Jeho zdroje jsou stejně tak hodně omezené. Nalézt ho můžeme v tučných mořských rybách:
Velmi neoblíbeným, ale zároveň vhodným zdrojem je rybí tuk. Jestli tě nutila tvá babička pít rybí tuk, opravdu to s tebou myslela dobře. Mimo ryby ale lze sáhnout také po:
vejcích
mléčných výrobcích
hovězích játrech
chlorelle
Lze je bez problému používat preventivně. V případě nižší hladiny déčka potom určitě sáhnout po doplňcích. Zvyšovat jeho hladinu pouze přírodní cestou je celkem problematické.
Doplňky se vyrábí ve dvou formách. Buď si můžeš pořídit kapsle a nebo kapky. V kapsli se látka bez větších problémů dostane tak hluboko do trávicího traktu, kam až je potřeba, aby její užití mělo smysl. Užívej je během jídla, nejlépe s nějakou tučnou potravinou. Tuk pomáhá vstřebat vitamin D.
Co se týče kapek, tam často vlivem nesprávného užívání dochází k tomu, že se míjí účinkem. Látka se totiž musí dostat až do tenkého střeva, jinak nedojde k metabolizaci, ke vstřebání. Nestačí jen nakapat na lžičku a polknout, protože při množství pár kapek zbyde zhruba čtvrtina látky na lžičce, další část skončí na našich rtech a část v ústech. Jaké hodnoty se dostanou do tenkého střeva je pak otázka. Zřejmě asi nic moc. Užívej je tedy nejlépe s nějakou tučnou tekutinou (mléko – živočišné nebo rostlinné, jogurt…).
Pokud tedy trpíš deficitem déčka, zařaď do jídelníčku vhodný doplněk stravy. Můžeš vyzkoušet třeba náš TITANUS Vitamín D3. Určitě se ale vyplatí i v případě prevence. Samozřejmě i příliš vysoké hodnoty D vitaminu mají na zdraví negativní vliv, nicméně pokud dodržíš doporučené dávkování, není se čeho obávat.
Na e-shopu FitnessDK tě dokážeme nutričně podpořit jak ve formě doplňků stravy tak i zdravých potravin. Stále měj na paměti, že úspěch v tělocvičně úzce souvisí s tvým jídelníčkem.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.