Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Na první dobrou si asi většina z nás propojí zázvor s nachlazením. Když bacily útočí, často saháme například po zázvorovém čaji. A není divu. Zázvor nabízí celou škálu zdravotních benefitů, ze kterých může čerpat nejen naše imunita.
Ano, zázvor skutečně dokáže pomoci s rýmičkou, možná ale nevíš, že může podpořit i tvé výkony ve fitku. Na všechna PROČ a JAK kolem zázvoru si samozřejmě odpovíme v tomto článku.
Mimo to se s tebou podělím o pár tipů, jak si připravit klasiku ve formě zázvorového čaje nebo jak namixovat chutné zázvorové smoothie. Skvělé na zázvoru totiž je, že ho lze kombinovat na desítky způsobů.
Co je zázvor?
Formy zázvoru
Zdravotní benefity zázvoru
Pozor, ani se zázvorem to nepřeháněj!
Jak zázvor konzumovat?
Tipy na přípravu zázvoru
Závěr
Pusťme se tedy do toho! Začněme tím…
Zázvor je koření, které pochází z Asie. Je to kořen zázvoru lékařského (Zingiber officinale), který patří do rodiny zázvorovitých. Používá se jako koření v kuchyních po celém světě, nejčastěji pak v těch asijských. Má charakteristickou kořenitou, jemně pálivou chuť.
Jak už jsem naznačoval v úvodu, disponuje řadou léčivých vlastností. Je bohatý na antioxidanty a má protizánětlivé účinky, což může pomoci s různými zdravotními problémy, jako jsou bolesti hlavy, revmatické bolesti a nachlazení. Ukazuje se také, že může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi a zlepšit trávení.
Zázvor se používá ve formě čerstvého, sušeného nebo nakládaného kořene, ale také ve formě prášku, oleje nebo tinktury. Čerstvým zázvorem se ochucují polévky, omáčky či marinády, zatímco sušený zázvor se využívá při pečení a přípravě čajů. Překvapivě ho lze použít i jako koření do sladkých jídel, například do koláčů.
Jak jsem slíbil, pár receptů si ukážeme na konci článku. Teď si pojďme říci, jaké jsou...
Oddenek zázvoru se zpracovává různými způsoby. V obchodech se s ním tedy setkáš ve více formách. Následující tři jsou ty nejznámější:
Zázvor bílý – oloupané oddenky, nejběžnější a nejčastěji používaná forma.
Zázvor černý – neoloupané oddenky. Má silnější a ostřejší chuť než běžný zázvor a často se používá právě v asijské kuchyni.
Zázvor růžový – nakládané plátky oddenku. Má méně kořenitou chuť než běžný zázvor. V asijské kuchyni se tradičně podává jako příloha k sushi.
Zázvor je obecně považován za jedno z nejzdravějších koření na světě. Náš organismus dokáže podpořit na mnoha frontách. Počínaje imunitním systémem, přes mozek až po metabolismus a trávení.
Po generace užíváme zázvor proti nachlazení a nutno říci, že to má jasné opodstatnění. V prospěch zázvoru mluví nejedna studie.
Obsahuje látky jako je gingerol a shogaol, které podporují funkci imunitního systému a pomáhají bojovat proti bakteriím a virům. Kromě toho má protizánětlivé účinky, což je v dnešní době plné chronického zánětu a s ním spojenými civilizačními onemocněními velké a "zdravé" plus.
Studie ukazují, že konzumace zázvoru může pomoci zlepšit kognitivní funkce, jako je paměť, pozornost a schopnost učit se. Má antioxidační vlastnosti, což pomáhá chránit mozek před poškozením volnými radikály.
Pravidelná konzumace zázvoru do jisté míry také snižuje riziko vzniku některých mozkových chorob, jako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.
Konzumace zázvoru může snížit hladinu krevního cukru u lidí s cukrovkou typu 2. Disponuje totiž schopností regulovat inzulinovou reakci a zlepšovat schopnost těla využívat glukózu jako zdroj energie. Navíc zázvor pomáhá při snižování hladiny "špatného" LDL cholesterolu a triglyceridů a tím snižuje riziko vzniku cukrovky.
Schopnost zázvoru optimalizovat hladinu "špatného" LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi má současně dopad také na fungování srdce. Snižuje se tím pravděpodobnost vzniku různých srdečních chorob a cévních onemocnění.
Zázvor dokáže pomoci s bolestmi břicha, migrénami, úzkostmi, a dalšími příznaky spojené s PMS. Souvisí to s jeho protizánětlivými a analgetickými účinky, které pomáhají od bolesti. Je možné konzumovat zázvor ve formě čaje, kapslí nebo výtažku.
Všechny výše popsané vlastnosti zázvoru se v organismu různě propisují. Když tělo správně funguje, zvládne efektivně pohánět i procesy, které vedou k našim fitness cílům. V cestě za štíhlou postavou pomáhá zázvor těmito způsoby:
Podporuje termogenezi (produkci tepla), čímž urychluje spalování tuků.
Zrychluje metabolismus a s tím efektivitu spalování kalorií.
Snižuje pocit hladu a chuť k jídlu, takže toho méně sníme.
Zlepšuje trávení a vstřebávání potravy.
Stejně jako nám zázvor pomáhá trávit méně času v posteli s rýmou a nachlazením, dává nám možnost trávit více času ve fitku a daný čas efektivněji využít. Zde jsou 4 body, které shrnují dopad zázvoru na naši výkonnost:
Snižuje bolest a otoky po cvičení díky svým anti-inflamatorním vlastnostem.
Zlepšuje krevní oběh, což pomáhá přivádět více kyslíku a živin do svalů.
Zvyšuje teplotu těla, což pomáhá rozhýbat svaly a připravit je na cvičení.
Oddaluje únavu a zvyšuje vytrvalost.
Věřím, že řádky výše mohli do jisté míry motivovat k pojídání zázvoru k snídani, obědu i večeři. To by však nebylo tak ku prospěchu, jak by se mohlo na první pohled zdát. I zde nezapomínej na zlaté pravidlo, že všeho moc škodí.
Drž se dávkování max. 4 gramů čerstvého zázvoru denně. V případě sušené varianty je doporučená denní dávka cca 1 gram. Pokud by si to se zázvorem přeháněl, snadno by sis mohl přivodit nevolnost, průjem, zvracení nebo v nějakých krajních případech také problémy se srdcem.
Zázvor může být nevhodný pro děti. Nedoporučuje se kombinovat zázvor s léky na zažívací či srdeční obtíže.
Čerstvý zázvor – může se jíst syrový nebo vařený. Může být nakrájený nebo nastrouhaný a přidán do polévek, omáček, marinád, salátů... Bez váhání ho přidej třeba do smoothie nebo džusů, jako v receptu níže v článku.
Zázvorový čaj – připravuje se z čerstvého nebo sušeného zázvoru. Dle chuti lze přidat taky med nebo citron.
Sušený zázvor – Sušený zázvor se používá k přípravě čajů nebo k pečení. Může být také přidán do kořeněných směsí nebo do marinád.
Mletý zázvor – Zázvorový prášek se používá k přípravě kořeněných jídel nebo stejně jako sušený zázvor při pečení. Přidává se také do čajů nebo do jogurtů.
Ingredience:
1 šálek vody
1 až 2 centimetry čerstvého zázvoru
1 lžička medu (volitelné)
1 plátek citrónu (volitelné)
Postup:
Vodu nalij do malého hrnce a přiveď k varu.
Nastrouhej zázvor a přidej do vroucí vody.
Sniž teplo a nech zázvorový čaj vařit 5-15 minut.
Nakonec sceď zázvorový čaj do šálku a přidej med a citrón, pokud chceš.
Čaj můžeš pít teplý nebo vychlazený.
Ingredience:
2 cm čerstvého zázvoru
1 limetka
2 lžíce medu
1 šálek vody
Postup:
Oloupej zázvor a nakrájej ho na malé kousky.
Vymačkej šťávu z limetky.
V malém hrnci ohřej 1 šálek vody a přidej nakrájený zázvor.
Vař 5-7 minut.
Poté odstav z plotny a přidej šťávu z limetky a 2 lžíce medu.
Nech vychladnout a přefiltruj přes jemné sítko.
Vypij jednu skleničku ginger shotu denně, nejlépe ráno na lačno.
Ingredience:
1 pomeranč
1 banán
1/2 hrnku mraženého ananasu
1/2 šálku mandlového mléka
1 lžička čerstvého nastrouhaného zázvoru
1 lžička medu (volitelné)
Postup:
Oloupej pomeranč a nakrájej ho na menší kousky.
Banán oloupej a rozmačkejte v misce.
Do mixéru dej pomeranč, banán, mražený ananas, mandlové mléko, nastrouhaný zázvor a med.
Mixuj všechny suroviny, dokud se nedostanou na jemnou konzistenci.
Pokud je směs příliš hustá, můžeš přidat více mandlového mléka.
Podávej vychlazené.
Smoothie je plné vitamínů, antioxidantů a zdravých tuků. Zázvor dodává směsi pikantní chuť a pomáhá podporovat trávení. Pomeranč a ananas dodávají příjemnou sladkost a spoustu vitamínu C. Banán vytvoří krémovou konzistenci plnou živin. Smoothie pro skvělou snídani nebo svačinu.
Z článku nepochybně vyplývá, že je zázvor skvělá surovina se spoustou zdravotních benefitů. Určitě by měl mít své místo v jídelníčku každého sportovce i nesportovce. Vyplatí se užívat zázvor nejen při boji s různými nemocemi, ale také na podporu zdraví a fyzické výkonnosti.
Jako vždy je ale nutné dodat, že nejde o žádný všelék, který tě spasí před každou nemocí a udělá z tebe supermana. Zázvor nelze konzumovat bez rozmyslu. Jeho dávkování je nutné regulovat, jinak nám může uškodit stejně jako pomáhat.
Věřím, že po přečtení tohoto článku si zázvor dost možná najde místo i ve tvém jídelníčku. Rozhodně si to zaslouží.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.