Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Naše touha vypadat dobře, zvyšovat výkonnost a formovat postavu dala přivést na svět nespočet redukčních diet a návodů. Jedním z těch modernějších receptů na štíhlou linii jsou tzv. sacharidové vlny. Možná si o nich do teď ještě neslyšel, nicméně se staly velmi populární. Kila při nich totiž mizí velmi rychle. Na jakém principu tento stravovací režim funguje? Jaké jsou vědecké podklady, o které se opírá princip sacharidových vln? Pro koho jsou vhodné a kdo by se jim měl raději vyhýbat?
Jedná se o moderní způsob stravování, který vede k výrazné ztrátě hmotnosti za relativně krátké časové období. Jejich princip je poměrně jednoduchý. Pravidelně tlumíš příjem sacharidů v době, kdy máš méně fyzické aktivity a naopak jejich hodnoty v jídelníčku navyšuješ během tréninkových dní.
Ve fázi high-carbs, tedy zvýšeného příjmu sacharidů, zařazujeme fyzický trénink. Sacharidy pomohou zvýšit obsah glykogenu, který zabraňuje rozpadu svalové hmoty a navyšuje výkonnost. Zároveň sacharidy fungují jako rychlí zdroj energie, kterou během tréninku určitě oceníš.. Všechny tyto benefity nám pomohou odmakat trénink maximálně efektivně a bez strádání přejít do regenerační fáze.
Ve fázi low-carbs (snížený příjem cukrů) chceme přepnout tělo na spalování tuků a tím shodit na váze. Záměrné vysazení sacharidů povede ke kalorickému deficitu, který je pro shazování kil nezbytný. Méně sacharidů v jídelníčku zapříčiní, že klesne hladina inzulínu v krvi. V reakci na to začne tělo produkovat glukagon. Ten, aby dorovnal klesající hladinu cukru, začne metabolizovat tukové zásoby, tedy je spalovat jako zdroj energie.
Cílem sacharidových vln je obecně co nejmenší zpomalení metabolismu a současně co nejrychlejší spalování tuku.
Fáze zvýšeného příjmu sacharidů:
zvýšení výkonnosti
zmírnění pocitu hladu
regulace hladiny hormonů (testosteron, štítná žláza, leptin, ghrelin)
podpora správné funkce metabolismu
Fáze sníženého příjmu sacharifů:
vyšší citlivost na inzulín (prevence diabetu)
spalování tuku
srovnání hladiny cholesterolu v krvi
podpora správné funkce metabolismu
Jak už to tak v případě radikálních diet bývá, nejedná se o dlouhodobě udržitelný způsob stravování. Alespoň ne u lidí, kteří se svým jídelníčkem dosud příliš nepracovali. Pro správné uchopení principu sacharidových vln je nezbytná jistá znalost v oblasti makroživin a následně tomu striktně přizpůsobit jídlo na každý den. Začátečníkům bych doporučil si nejprve vyzkoušet méně radikální změny jídelníčku.
Nejprve je potřeba zjistit, jak velký by měl být tvůj bazální metabolismus, rozuměj kalorický příjem za den. Dále si spočítej, kolik budeš přijímat bílkovin (cca 1,8 g na kg hmotnosti) a kolik tuků (cca 0,9 g na kg hmotnosti)
Převeď si výsledné hodnoty bílkovin a tuků na kalorie (1 g bílkovin = 4 kcal, 1 g tuku = 9 kcal), sečti je dohromady a výslednou hodnotu odečti od celkového denního kalorického příjmu.
Hodnotu, která ti vyjde, vyděl číslem 4. Tím získáš průměrnou denní porci sacharidů.
Nyní si rozložíš porce sacharidů na každý den v týdnu. Můžeš využít způsob rozložení příjmu na high-carb a low-carb dny.
Pro názornou ukázku zde přikládám výpočet jídelníčku na principu sacharidových vln s mými hodnotami.
Váha: 72 kg
Věk: 23 let
Výška: 176 cm
Podkožní tuk: 13 %
Lehká fyzická zátěž: 2 až 3 tréninky týdně
Dle online kalkulátoru jsem si vypočítal denní příjem kalorií (bazální metabolismus): cca 2130 kcal/den
Denní příjem bílkovin:
1,8 x 72 = 129,6 g
129,6 x 4 = 518,4 kcal
Denní příjem tuků:
0,9 x 72 = 64,8 g
64,8 x 9 = 583,2 kcal
Denní příjem sacharidů:
2130 - (518,4 + 583,2) = 1028,4 kcal
1028,4 : 4 = 257,1 g
Sacharidové vlny:
1. den – 50 g sacharidů
2. den – 320 g sacharidů
3. den – 100 g sacharidů
4. den – 320 g sacharidů
5. den – 100 g sacharidů
6. den – 320 g sacharidů
7. den – 50 g sacharidů
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.