Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Selen, často označovaný jako "zázračný minerál", představuje jednoho z nejvíce zanedbaných “hrdinů” mezi stopovými prvky v naší stravě. Ačkoli jej tělo potřebuje v relativně malých dávkách, jeho vliv na zdraví a vitalitu je obrovský.
Bohužel, lidský organismus si selen nedokáže sám vytvářet a je tím pádem odkázán pouze na příjem z potravin. V jakých potravinách selen najdeš a v čem tkví jeho důležitost pro tělo, o tom si povíme v tomto článku.
Jedním z jeho hlavních úkolů je ochrana buněk před oxidačním stresem. Selen jako antioxidant brání volným radikálům z okolního prostředí poškozovat naše buňky a naši DNA. Tím podporuje i fungování imunity a snižuje riziko vzniku infekcí a různých chronických onemocnění, včetně těch nádorových.
Známý je i pro svůj vliv na kardiovaskulární zdraví. Studie ukázaly, že selen dokáže podpořit zdravé fungování srdce – například tím, že zvyšuje poměr HDL (tzv. “dobrého cholesterolu”) vůči LDL (“špatnému cholesterolu”). Dále pomáhá zlepšit průtok krve v našich cévách, což napomáhá, mimo jiné, k efektivnější regeneraci tkáně.
Selen je rovněž klíčovým prvkem v produkci hormonů štítné žlázy. Je součástí enzymu(jodthyronin dejodázy), který neaktivní tyroxin(T4) “přetváří” na aktivní trijodtyronin (T3). Dobré je vědět, že právě štítná žláza do velké míry ovlivňuje každodenní fungování našeho organismu – od metabolismu živin, přes termoregulaci až po funkci životně důležitých orgánů.
V neposlední řadě dokáže, společně se zinkem, podpořit tvorbu spermií a jejich pohyblivost, čímž přirozeně zvyšuje plodnost.
Nedostatkem selenu trpí poměrně malé množství lidí a týká se spíše specifických skupin(viz odstavec níže). Denně si vystačíme s relativně malou dávkou selenu, kterou snadno získáme i z běžných potravin.
Na druhou stranu, pokud se do deficitu dostaneme, může nám způsobit i vážnější obtíže. Kromě oslabení imunitního systému a zvýšení náchylnosti k infekcím může vést k problémům se štítnou žlázou, srdcem a dokonce i k oslabení kognitivních funkcí.
Zde je seznam možných příznaků:
únava
pokles síly a objemu svalů
slabá imunita
neplodnost
kardiovaskulární nemoci
oteklé klouby
špatné fungování štítné žlázy
problémy s pletí
lámání nehtů
lámání vlasů
Deficitem jsou ohroženi především starší lidé, aktivní kuřáci a pozor by si měli dávat také vegetariáni a vegani. Dále to mohou být lidé trpící na problémy se štítnou žlázou nebo na nádorová onemocnění, těhotné a kojící ženy a v neposlední řadě aktivní sportovci. V případě těchto skupin dává smysl uvažovat o suplementaci selenu.
Tribulus s rostlinnými extrakty a stopovými prvky, který se užívá pro zvýšení hormonální produkce. Ve výhodném balení...
Přípravek obsahuje extrakt zeleného čaje s 40% obsahem polyfenolů. Vitamin C, vitamin E, selen a zinek přispívají k...
Křemík se řadí mezi esenciální stopové prvky. Selen a biotin přispívají k udržení normálního stavu vlasů a nehtů.
Přípravek obsahuje vitaminy, minerály, stopové prvky a rostilnné výtažky. Zinek s biotinem přispívají k udržení...
TITANUS Tribulus ultra (100 kapslí)
MedPharma Zelený čaj 200 mg + vitamin E + selen + zinek, 67 tobolek
MedPharma Křemík 30 mg + biotin + selen + PABA, 107 tobolek
MedPharma Vlasy, kůže, nehty, 67 tobolek
Při užívání doplňků je důležité dodržovat jejich doporučené dávkování. I příliš mnoho selenu dokáže v organismu nadělat paseku. Takové předávkování se může projevit zvracením, nevolností, dermatitidou až vážnými neurologickými problémy. U přírodních zdrojů se otrava selenem přihodí spíše ojediněle, nicméně opatrnost je na místě například u para ořechů a dalších potravin bohatých na selen.
Denní doporučená dávka selenu se liší v závislosti na věku, pohlaví a životním stylu jedince. Většina dospělých potřebuje denně kolem 55 mikrogramů selenu. Toto množství lze pohodlně získat z různých potravin, jako například z ořechů, semen, mořských plodů, z masa a luštěnin.
Nejlepším zdrojem selenu jsou para ořechy, přičemž na doplnění denní dávky stačí 4–6 ořechů. Znovu však upozorním, že by se to s nimi nemělo přehánět, jelikož je snadné se jimi “předávkovat”. Běžně se v takovém případě dostaví bolesti břicha a různé zažívací obtíže.
Z rostlinných zdrojů si dovolím vyzdvihnout dále slunečnicová semínka, ovesné vločky nebo banány. Co se týče živočišných produktů, svůj účel splní jakékoliv maso. Nejvíce selenu obsahuje vepřové maso, ryby (tuňák, losos, sardinky), o něco méně pak maso kuřecí.
Selen je esenciální a velmi důležitý minerál, na který bychom neměli zapomínat. Naštěstí pro nás je dobře dostupný i v klasických potravinách, s jeho deficitem se tak příliš často nesetkáme. Existují ovšem skupiny lidí, které by si na příjem selenu měli dávat větší pozor a případně i uvažovat o jeho suplementaci.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ