Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Spousta lidí je stále ještě přesvědčená, že proteinové doplňky stravy dělají obří svaly a považují je skoro možná i za doping. Představa, že by je měli užívat také ženy může pak působit o to děsivěji. Většina žen totiž necvičí se záměrem neustále zvětšovat objem svých ramen či bicepsů.
Tato představa však přímo prezentuje obecnou neznalost základních výživových pojmů. V tomto článku vyvrátíme několik mýtů, porovnáme klasické proteinové přípravky od těch pro ženy a řekneme si, proč je vhodné je zařadit do jídelníčku.
Tvorba svalové hmoty je hormetická reakce těla na akutní stres. Co to znamená? Tělo má schopnost přizpůsobit se vnějším podmínkám. Když cvičíš, cíleně tím vystavuješ tělo námaze (stresu). Pravidelnost v tréninku donutí tělo sebe samo vylepšit, aby příští trénink zvládlo snáze. Zvýšená fyzická aktivita je spouštěč, bez kterého nemá tělo důvod nijak svalovou hmotu navyšovat.
Můžeš přijímat proteiny jak chceš, ale bez cvičení ti svaly neporostou. Při nedostatku proteinů však můžeš o svalovou hmotu přicházet. Jak to? Proteiny se skládají z aminokyselin. Známe 20 aminokyselin z čehož 9 je esenciálních (tělo si je nedokáže vytvořit samo). Pokud bychom je nedodali v potravě, tělo by mohlo začít štěpit vlastní svalovou tkáň, aby potřebné aminokyseliny získalo.
Ženy navíc mají, oproti mužům, daleko méně testosteronu. Hormon testosteron stojí za tím, že muži daleko snáze nabírají svalovou hmotu.
Už víme, že růst svalů nezávisí přímo jen na bílkovinách, je zapotřebí také zvýšená fyzická námaha. Každý člověk by měl přijmout adekvátní množství bílkovin za den. Toto množství se odvodí od hmotnosti jedince a míru fyzické zátěže. Člověk vážící 100 kg by měl přijmout větší množství bílkovin než člověk se 60 kg. Pokud pravidelně běháš či jinak sportuješ, tvá potřeba bílkovin bude vyšší než u někoho, kdo sice váží stejně, ale vede spíše sedavý způsob života.
Doporučené denní dávkování bílkovin dle hmotnosti:
málo aktivní jedinci – 0,8 g na kg hmotnosti
sportující, fyzicky aktivnější jedinci – 1,0–1,5 g na kg hmotnosti
aktivní jedinci při redukci tuku – 1,5–2,2 g na kg hmotnosti
Pokud budeš příjem nepřiměřeně navyšovat, nestane se nic, protože tělo prostě jen přebytečné bílkoviny vyloučí. Nemá žádný význam přijímat více bílkovin, než množství adekvátní tvé váze a fyzické zátěži.
Přijímáme proteiny z různých zdrojů a každý má pro tělo jiný přínos. Můžeme přijímat proteiny z mléčných výrobků, masa, ale i z rostlinných zdrojů. Jsou pro nás více či méně stravitelné, obsahují rozdílné spektrum aminokyselin.
Co se týče samotných proteinových přípravků, důležitou roli hraje také metoda, jakou byl zpracován. Má vliv na jeho vstřebatelnost a kvalitu.
Proteiny patří mezi 3 základní makroživiny, které tvoří náš kalorický příjem. Ke zdravému fungování organismu je potřebují jak muži, tak ženy.
Pít proteinové drinky tak mohou opět jak muži, tak ženy. Nejedná se o nic, co by bylo ženám nutričně nepřirozené. Je potřeba si hlídat pouze kvalitu výrobku a svůj denní příjem.
Ve své podstatě v ničem. Všichni přijímáme proteiny více méně ze stejných zdrojů. Jak už jsem zmiňoval, nachází se v mléčných výrobcích, mase, vejcích, luštěninách, ořeších… Může být rozdíl v tom, z jakého základu proteinový přípravek vznikl (kaseinový protein, rostlinný protein…), ale vždy bude mít stejný význam jak pro muže, tak pro ženy.
Bohužel z toho vyplývá, že proteinový přípravek pro ženy za sebou má pouze šikovný marketing, jinak nebývá ničím výjimečný. I když ty růžové barvy a pojmenování „protein pro ženy“ říkají opak.
Pokud cvičíš, mělo by být zařazení proteinového drinku téměř samozřejmostí. Zde je několik důvodů:
Je velice náročné při zvýšené zátěži přijmout dostatečné množství bílkovin z běžné stravy.
Budeš lépe regenerovat po výkonu.
Snadno zasytí a jeho příprava je jednoduchá, proto skvěle poslouží jako zdravá svačina kdykoliv během dne.
Pomáhá při spalování tuků.
Lze s ním nutričně obohatit mnohá jídla.
Ve výživě panuje spousta mýtů a nesmyslných pravidel. Sleduj náš blog, kde do hloubky rozebíráme různá nutriční témata. V samotné výživě tě můžeme také podpořit. Navštiv e-shop FitnessDK a vyber si ze zdravých potravin či kvalitních, zákazníky prověřených doplňků stravy.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.