Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Obsah
2. Jak spočítat kalorický deficit?
3. Z čeho by se měl skládat tvůj jídelníček?
Neustále řešící se téma — hubnutí. Nezáleží na tom, zda jde o cukroví v zimě o Vánocích nebo grilovačku v létě na narozeninové párty, každý si chce občas zahřešit ve velkém, aniž by se mu kolem pasu vytvořil tukový prstenec. Každopádně udržet si nebo shodit váhu není žádná raketová věda, stačí pochopit základní princip kalorického deficitu.
O kalorickém deficitu jsem se již zmiňoval ve dvou předchozích článcích o hubnutí — Jak konečně zhubnout a Zhubni břicho jednou provždy. Pojďme si nyní pojem kalorický deficit trochu více rozebrat. Jak zjistím, že jsem v kalorickém deficitu? Co to vůbec je? Jak funguje kalorická kalkulačka nebo kalorické tabulky?
Jsou tři stavy, ve kterých se v souvislosti s denním příjmem kalorií (energie) můžeš nacházet:
Teď už asi chápeš, že kalorický deficit je klíček k jakékoliv redukci hmotnosti. Ve videu Aleše Lamky Makra a kalorie najdeš základní informace o kaloriích, které je potřeba znát.
Aby ses vyhnul hubnutí stylem pokus omyl, je vhodné zjistit, na jaké hodnoty se ty konkrétně potřebuješ dostat, aby si správně pracoval s kalorickým deficitem a měl to celé pod kontrolou. Znát cílové hodnoty opravdu hodně pomůže.
V první řadě je pro výpočet kalorického deficitu potřeba zjistit přibližnou hodnotu svého bazálního metabolismu (z anglického BMR = basal metabolic rate). Více o bazálním metabolismu najdeš také v článku Najdi hodnotu svého bazálního metabolismu.
(W = tělesná hmotnost v kg, H = tělesná výška v cm, A = věk v letech)
Pro praktický příklad použiju své hodnoty. Jsem muž, takže budu počítat s první rovnicí. Je mi 24 let, měřím 176 cm a vážím 72 kg. Výpočet tedy vypadá takto:
BMR = 10 x 72 + 6,25 x 176 - 5 x 24 = 1700 kcal
Další veličina, která se používá při výpočtu kalorického deficitu, je celkový denní energetický výdej (z anglického TDEE = total daily energy expenditure)
1. sedavý typ | Minimální nebo žádný pohyb | 1,2 |
2. lehce aktivní typ | Cvičíš 1x až 3x v týdnu | 1,375 |
3. mírně aktivní typ | Cvičíš 3x až 5x týdně | 1,55 |
4. velmi aktivní typ | Cvičíš 6x až 7x týdně | 1,725 |
5. extrémně aktivní typ | Profesionální sportovec 6x až 7x týdně nebo člověk s fyzicky velmi náročným zaměstnáním | 1,9 |
Já s ohledem na současnou situaci volím koeficient 1,375 (lehce aktivní typ). Výpočet tedy pokračuje:
BMR x 1,375 = 1700 x 1,375 = 2337,5 kcal
Tento výsledek znamená mou denní energetickou spotřebu. Pokud budu přijímat takové množství energie, udržím si současnou váhu. Samozřejmě pokud budu chtít zhubnout, budu přijímat denně méně kalorií, než je výsledek. Naopak tomu bude při nabírání hmotnosti.
Vzor výpočtu pro ženu:
BMR = 10 x 72 + 6,25 x 176 - 5 x 24 - 161 = 1539 kcal
BMR x 1,375 = 2116,2 kcal
Optimální denní množství přijaté energie v hubnoucím režimu by po odečtení zdravého deficitu o 500 kilokalorií mělo pro ženy činit 1 200 – 1 600 kilokalorií (5000 kJ – 7000 kJ), pro muže 1 600 – 2 000 kilokalorií (7000 kJ – 8500 kJ). Toto je taková obecná pomůcka. Pokud je deficit velmi vysoký a příjem velmi nízký, stoupá riziko neúspěchu, podvýživa a tzv. jojo efekt.
Takto získáš odpověď na to, jakou energetickou hodnotu by mělo mít všechno jídlo dohromady, které během dne spořádáš. Na základě této hodnoty si potom můžeš sestavit jídelníček, kterým se budeš řídit a který tě dovede k tvé cílové váze, kterou sis stanovil při výpočtu.
Pokud si nevíš rady se skladbou jídelníčku, může ti ho pomoci poskládat náš specialista na výživu Aleš Lamka.
Základem je, že co největší procento tvého jídelníčku bude tvořit ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, bílé jogurty — zkrátka zdravé potraviny. Naproti tomu se by si se měl vyhýbat těm průmyslově zpracovaným, fastfoodům apod. O tom prostě zdravý životní styl je.
Pokud bychom se měli bavit pouze o hubnutí, není úplně nutné extrémní omezování, kdy se na čokoládu nesmíš ani podívat. Čistě teoreticky si můžeš dovolit jíst cokoliv, ovšem pod podmínkou, že součet kalorií všech potravin za celý den nepřesáhnou hodnotu stanoveného kalorické deficitu. Zůstat v kalorickém deficitu znamená hubnout a s trochou nadsázky je jedno, co během dne sníš.
Nicméně nechci, aby tato informace byla zavádějící. Samozřejmě potřebuješ stravu plnou vitamínů, minerálů a enzymů. Potřebuješ dostatečné množství bílkovin na udržení svalové hmoty, tuky na vstřebávání vitamínů, sacharidy jako zdroj energie. Na druhou stranu, dopřát si sem tam něco na zub nemusí nijak uškodit.
Ve snaze o udržení těla v kalorickém deficitu velmi pomáhá zvýšit příjem bílkovin (cca na hodnotu 1,6 g na kg hmotnosti). Jsou totiž poměrně syté a tak snadno zaženou pocit hladu. Samotný proces metabolizace bílkovin stojí tělo určitou energii, takže na jejich trávení ještě nějaké kalorie spálíš. Pomáhají tělu udržet si a budovat svalovou hmotu, takže pokud hubneš a zajímají tě způsoby, jak to urychlit, soustřeď se právě na příjem bílkovin. Více svalů spálí více kalorií. Mohu tak doporučit zařazení některého z proteinových doplňků.
Kalorický deficit je rozhodně klíčem k úspěšnému hubnutí, ale rozhodně není bez rizika. Je potřeba si uvědomit, že když snížíme příjem kalorií, dojde i ke snížení energetického příjmu a pokud je změna prudká, může nastat:
Při kalorickém deficitu je důležité naslouchat vlastnímu tělu, než si zvykne na nový životní styl.
Jak tedy poznat, že se nacházíš v kalorickém deficitu? Jednoduše. Během kalorického deficitu . To je velmi zjednodušeně celá věda hubnutí. Pokud začneš z jídla přijímat méně energie, než ji budeš vydávat, tak zhubneš. Za nějaký čas váha přestane jít dolů, protože jakmile snížíš hmotnost, sníží se i kalorická spotřeba. To, co pro tělo bylo nějakou dobu deficit, se s nižší hmotností stane dostačujícím příjmem. V tu chvíli, pokud chceš ještě více redukovat hmotnost, opět snížíš kalorický příjem a opět se ocitneš v deficitu. A hubnutí pokračuje.
Pro další zajímavá témata o zdraví si prolistuj náš blog. Pokud je tvůj cíl zapracovat na své postavě, navštiv e-shop FitnessDK a vybav se správnými suplementy a zdravými potravinami. Máme vše co ke správnému cvičení a hubnutí potřebuješ.
Fat burner s vysokým obsahem účinných látek, které vám pomohou shodit přebytečná kila. Ověřená kombinace aktivních...
Pomáhá vyplňovat nutriční mezery, které jsou způsobený nedostatečným příjmem vitamínů ze stravy nebodůsledkem stresu...
Dextróza (hroznový cukr) představuje nejrychleji vstřebatelný zdroj energie po zátěži nebo i během zátěže, kdy...
Rýžová kaše je skvělou variantou zdravé snídaně, nebo svačinky pro celou rodinu. Je lehce stravitelná, a navíc vás...
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ