Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Úvodní slovo
Co jsou zač omega 3 mastné kyseliny?
Dělení omega 3
Ideální poměr omega 3 a 6 mastných kyselin
Benefity omega 3 s ohledem na sportovní výkonnost
Přírodní zdroje
Ideální denní dávka omega 3
Shrnutí
Asi už jsi někdy slyšel o omega 3 mastných kyselinách a pravděpodobně i víš, že pro náš organismus jsou velmi důležité a zdraví prospěšné. Možná si ale neslyšel o tom, jak mohou omega 3 mastné kyseliny podpořit sportovní výkonnost a s růst svalové hmoty.
V dnešním článku se na ně podíváme zblízka. Řekneme si o jejich celkovém přínosu pro naše zdraví, jaký je jejich vztah vůči omega 6 mastným kyselinám a jaké nabízejí benefity pro náš trénink. Kdo ví, třeba po dočtení poprvé dobrovolně sáhneš po rybím tuku.
Jedná se o esenciální nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro zdravé fungování našeho metabolismu nezbytné. „Esenciální“ znamená, že si je tělo nedokáže samo vytvořit, je tedy nutné přijímat je v potravinách nebo výživových doplňcích.
Přínosy omega 3 mastných kyselin:
Pomáhají lépe fungovat našemu mozku – zlepšují paměť a psychickou odolnost.
Podporují správné fungování srdce a kardiovaskulární soustavy – snižují riziko infekce, fungují jako prevence vysokého krevního tlaku, ucpávání cév, snižují hladinu cholesterolu v krvi.
Brání vzniku nádorových onemocnění.
Podporují správnou funkci imunitního systému.
Jsou protizánětlivé
Jak už jsem naznačil, mohou také významně podpořit náš výkon a regeneraci. Jakým způsobem, to se dozvíš v článku ještě o kousek níže.
Existuje však mnoho typů omega 3 mastných kyselin. Každý typ funguje v těle trochu jiným způsobem a liší se také mírou využitelnosti. My se budeme zabývat konkrétně 3 nejdůležitějšími typy omega 3 mastných kyselin – ALA, EPA, DHA. S těmito třemi se totiž setkáš na každodenní bázi.
ALA = kyselina alfa-linolenová. Tento typ pochází z rostlinných zdrojů. Jedná se o nejlepší variantu pro vegany a vegetariány, nicméně má kratší uhlíkový řetězec než zbylé dva typy a to přesně o dva uhlíky v řetězci. Díky tomu podléhá odlišné metabolizaci a pro tělo je tak ze všech tří zmiňovaných typů nejhůře využitelná. V těle funguje hlavně jako zdroj energie.
EPA = kyselina eikosapentaenová. Udržuje normální hladinu cholesterolu a triglyceridů, díky čemuž podporuje zdravé fungování kardiovaskulárního systému. S tím souvisí mnohé benefity pro celkové zdraví i sportovní výkonnost.
DHA = kyselina dokosahexaenová. Důležitá zejména u dětí, nicméně nabízí mnohé benefity i dospělým a seniorům. Podporuje funkci paměti a prospívá kardiovaskulárnímu systému.
EPA a DHA mají ve výsledku téměř totožné účinky na organismus. Přes jejich zaměnitelnost ovšem ani jeden z těchto dvou typů nesmí chybět ve složení kvalitního doplňku stravy s obsahem omega 3.
Omega 3 a omega 6 mastné kyseliny mají v těle opačnou funkci. Zatímco omega 6 podněcují vznik zánětů, omega 3 pomáhají tělu záněty regulovat. Přesto nemůžeme označit omega 6 za „škodlivé“ a omega 3 za „dobré“. Zánět v těle funguje jako ochrana poškozených tkání před infekcí a dalším následným poškozením. Problém není v jedné nebo druhé straně, ale v poměru, v jakém se omega 3 a 6 nacházejí v organismu.
Za optimální poměr omega 6 ku omega 3 se považuje 5:1. Zatímco v dnešní společnosti není výjimkou poměr 20:1. To znamená, že prozánětlivé mastné kyseliny jsou v populaci západních zemí v těžké převaze vůči protizánětlivým. Protizánětlivé tak nestíhají zánět držet pod kontrolou, což vede k jeho nekontrolovanému růstu uvnitř organismu.
V té chvíli se z akutních zánětů začínají stávat záněty chronické. Záněty tělo poškozují na mnoha frontách a mohou zažehnout různá civilizační onemocnění, jakým je například:
cukrovka
Alzheimerova choroba
některé typy rakoviny
kardiovaskulární onemocnění
artritida
artróza
ADHD
zrychlené stárnutí
Je třeba se starat o dostatečný přísun omega 3 mastných kyselin a tím držet poměr vůči omega 6 v rovnováze. Naproti tomu nemá smysl cíleně zastavit pouze příjem omega 6 a tím se snažit poměr srovnat bez navýšení příjmu omega 3. Náš organismus potřebuje těžit z benefitů omega 3 i 6.
Pojďme si tedy konečně říci, v čem se nám vyplatí hlídat si příjem omega 3, pokud chceme zvýšit naší sportovní výkonnost.
Podporují regeneraci
Potřebná doba k plnohodnotné regeneraci po výkonu závisí na poměru zánětlivých a protizánětlivých reakcí uvnitř organismu. EPA a DHA, mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, mají pozitivní vliv na regulaci prozánětlivých procesů, čímž regeneraci urychlují a snižují riziko poškození tkáně.
Podporují růst svalové hmoty
Během tréninku se tělo nachází v tzv. katabolickém stavu – rozkládá složitější prvky na jednoduché molekuly, aby získalo energii pro výkon. Po ukončení tréninku tělo automaticky přepíná do tzv. anabolického stavu. V tomto stavu opravuje poškozená svalová vlákna a začíná budovat svalovou hmotu. Přechod z katabolismu do anabolismu je rychlejší, pokud je v těle méně zánětu a poškození. Tomu napomáhá příjem omega 3 mastných kyselin.
Pomáhají spalovat tuky
Omega 3 mastné kyseliny pomáhají odbourávat škodlivé triglyceridy, které se v těle vyskytují právě ve formě podkožního tuku. Díky omega 3 mastným kyselinám je metabolismus tuků rychlejší a efektivnější. Dostatek omega 3 ve stravě navíc redukuje pocit hladu.
Chia
Lněná semínka
Lněný olej
Konopná semínka
Konopný olej
Vlašské ořechy
Losos
Tuňák
Sleď
Sardinky
Makrely
Hovězí maso
Mléčné výrobky
Domácí vejce
Chlorella
Dospělý, zdravý jedinec – minimálně 250–500 mg / den
Těhotné a kojící ženy – minimálně 450–700 mg / den
Sportovci – 700–1000 mg / den
Není třeba se obávat žádných vedlejších účinků při mírném navýšení dávky. Pořád ovšem platí, že nic by se nemělo přehánět.
Při výrazném předávkování omega 3 se může objevit nepříjemný zápach z úst, bolesti hlavy, nevolnost, průjem nebo třeba pálení žáhy.
Omega 3 mastné kyseliny mají jednu velmi důležitou vlastnost – dokáží regulovat zánět uvnitř organismu. Při nedostatku omega 3 nám hrozí vznik chronických zánětů, které stojí za mnohými civilizačními chorobami. Kromě toho ale zvýšená zánětlivost narušuje potréninkovou regeneraci a oddaluje přechod do anabolického stavu, během kterého dochází k budování svalové hmoty. Udržování zdravého poměru omega 3 ku omega 6 je tak velice důležité pro náš výkon a celkové zdraví.
To si samozřejmě ve FitnessDK uvědomujeme, proto na e-shopu najdeš spoustu zdravých potravin a výživových doplňků bohatých právě na omega 3 mastné kyseliny.
Krill Oil – Premium omega-3 je nová vylepšená receptura osvědčeného doplňku stravy, tvořící unikátní kombinaci...
TITANUS Krill Oil Premium (60 kapslí)
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.