Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Alkohol úplně nezapadá do témat zdravého životního stylu. Mezi profesionálními sportovci se říká, že alkohol po tréninku smaže všechny jeho benefity. Nutno říci hned v úvodu, že něco na tom bude. Na druhou stranu pro mnohé z nás trénink není celý život. Občas se chceme uvolnit nějakým tím alkoholem.
Má cenu si to vyčítat? Pojďme si uvést na pravou míru to, co se o alkoholu v kontextu s naším tréninkem traduje a jaké reálné dopady na náš progres může mít.
Alkohol v kontextu cvičení se samozřejmě nevyhnul odborným studiím. Některé se zabývaly mírou jeho dopadu na organismus po ukončení tréninku. V jedné takové studii se sportovci rozdělili na dvě skupiny. Jedni dodržovali striktní jídelníček a suplementaci, jiní měli za úkol se po tréninku cíleně opít.
Jak bylo domluveno, po odvedeném tréninku každý jedinec z kontrolní skupiny zkonzumoval něco kolem 1,5 gramu alkoholu na 1 kg hmotnosti. Pro představu, je to jakoby člověk o hmotnosti 70 kg vypil cca litr vína. Možná překvapivě přes zmiňované množství alkoholu v krvi stále probíhala tvorba svalové hmoty – zhruba o 56 % vyšší, než kdyby jedinec žádný trénink nepodstoupil.
Je tedy zbytečné strašit tím, že pár skleniček vynuluje veškeré naše úsilí v posilovně. To rozhodně ne. Přesto se alkoholu vyhni obloukem, pokud tě daný den čeká tréninková jednotka. Alkohol svalový růst nijak nepodpoří. Naopak sráží efektivitu regenerace a anabolických procesů.
Vyvážit negativní dopady alkoholu ti mohou pomoci také proteinové suplementy.
Opět existuje názor, že alkohol a hubnutí nejde dohromady. Je pravda s alkoholem přijímáme relativně velké množství kalorií. Vychází to zhruba 7 kcal na 1 g přijatého alkoholu. Současně se při popíjení lidé většinou nedrží zkrátka. Chipsy a různé kalorické „bomby“ bývají po ruce k okamžitému pozření.
To je dokonalá past pro lidi, kteří se snaží hubnout. Alkohol totiž povzbuzuje naše chuťové buňky v touze po kalorický potravinách. Pokud se nehlídáš dostatečně, snadno ztratíš kontrolu nad svým kalorickým příjmem.
Nicméně platí, že o hubnutí rozhoduje celková kalorická bilance. Jestli jsi v kalorickém deficitu i po několika skleničkách, hubnoucí efekt se dostaví. Není tedy nutné alkohol striktně při hubnutí zakazovat, stačí ho držet v rozumné míře.
Imunita neslouží jen jako obrana proti vnějším virům a bakteriím. Je to komplexní obranný systém organismu, má přímý vliv na náš sportovní výkon a chrání nás před zraněním. K tomu, aby imunita fungovala správně, potřebuje jisté množství vitamínů a minerálů.
Alkohol z těla vyplavuje mnohé, pro imunitu důležité prvky, jako vitamín B, zinek, hořčík apod. Díky tomu imunita slábne a nezvládá stoprocentně plnit svou funkci.
Dohlédni tak na to, že přijímáš dostatečné množství vitamínů a minerálů.
Dehydratace alkoholem je vcelku záludná. Člověk má pocit, že tekutin přijímá možná více než dost, ale organismus to vnímá jinak. Alkohol zažene pocit žízně, nicméně v krvi blokuje vylučování antidiuretického hormonu (ADH). To narušuje proces zpětného vstřebávání vody v ledvinách.
Pokud se rozhodneš pít, prokládej alkohol čistou vodou a udržuj tělo hydratované.
Při dlouhodobém užívání alkoholu se mohou některé hormony vychýlit z rovnováhy. Týká se to například hormonu testosteronu, který je mimo jiné nutnou ingrediencí pro růst svalové hmoty. U lidí, kteří konzumují alkohol dlouhodobě, se objevují vyšší hodnoty estrogenu, zatímco hodnoty testosteronu jsou v poklesu.
Téma samo o sobě. Alkohol je droga, na kterou není nijak obtížné vybudovat si fyzickou závislost. Zbavit se takové závislosti je však mnohem, mnohem obtížnější. Nepochybně ovlivnila miliony životních příběhů. Drtivou většinu z nich negativně. Určitě to znáš z filmů, možná i z příběhů lidí ve tvém okolí. Je tedy dobré, aby tohle negativum zaznělo i v tomto článku.
Samozřejmě budeme mluvit o konzumaci na občasné bázi. Pít alkohol denně po litrech je skutečně zdraví ohrožující. V čem teda může spočívat benefit něčeho jako je alkohol?
Je to vlastně trochu paradoxní. Pití alkoholu prokazatelně způsobuje organismu stres, zejména našim játrům či mozku. Náš duševní stav však může při správné společnosti a náladě podpořit.
Zajít na skleničku s přáteli, přijít na jiné myšlenky a uvolnit se. Tam někde uvnitř to člověku pomůže nabrat nové síly a zregenerovat se po náročném týdnu. Jsme jenom lidi. Pokud zvládneš porušovat disciplínu uvědoměle, nemůže to tvůj progres nijak zvlášť ohrozit.
Alkohol není žádný nutriční zázrak. Dokáže narušit tvorbu svalové hmoty, regenerační procesy, oslabuje imunitu, dehydratuje organismus a umí si pohrát s tvorbou některých hormonů. Dlouhodobé užívání na pravidelné bázi není návyk vedoucí k lepším výkonům a pevnějšímu zdraví.
Na druhou stranu užívání nárazově v přiměřené míře nemá smysl démonizovat. Vyrazit si jednou za týden na dvě pivka s přáteli může být fajn relax. Tvé výsledky to nijak neohrozí. Obzvlášť pokud si umíš párty naplánovat tak, aby se přímo nekřížily s tvou tréninkovou činností.
Omez užívání alkoholu na minimum, ale vychutnej si ho bez výčitek.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.