Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Stejně jako ke stavbě domu je třeba kvalitních cihel, cihly pro naše tělo představují bílkoviny, odborně nazvané proteiny! Ať už jsi sportovec nebo máš ke sportu daleko zrovna tak jako hranolky z McDonaldu k opravdovým bramborám, musíš přijímat určité množství bílkovin. Minimálně tolik, aby bylo dost materiálu na opravu poškozených buněk. Pokud se navíc chystáš svůj „dům“ rozšířit o další patra, budeš muset obstarat materiálu daleko více.
O to přesně jde v oblasti fitness. Vystavit tělo nadměrné, zátěži a tím ho stimulovat k opravám, zpevnění a růstu. Buduješ novou svalovou hmotu, takže je třeba navýšit sklady s bílkovinami.
Bílkoviny také slouží k transportu živin, mobilizují náš imunitní systém, zajišťují pohyb a chrání nás při poranění, abychom nevykrváceli.
Potřeba bílkovin je u každého individuální. Závisí na tělesné hmotnosti, výšce, pohybové aktivitě a taky na tom, jaký je tvůj záměr v rámci tréninku.
Strava je základ. Suplementy neboli doplňky stravy tu jsou od toho, aby jen DOPLNILY zbytek toho, co se ti nepovede získat přirozeně z jídla. Pokud stravě nebudeš věnovat pozornost, nebudou ti suplementy fungovat. Přirozeným zdrojem bílkovin je například:
maso (drůbeží, hovězí, ryby…)
mléčné výrobky (tvaroh, jogurty…)
vejce
luštěniny (čočka, fazole…)
obiloviny (pohanka, amarant, quinoa)
řasy (chlorella)
S tím, jak se zvedá tvoje výkonnost, přichází zlom, kdy už přestává být reálné zajistit veškerý přísun bílkovin ze stravy. Tehdy přichází na řadu suplementy.
Největší potřeba proteinů přichází po ukončení zátěže, nicméně neznamená to dojet poslední sérii a pustit tam celej shaker nebo nedej bože ještě během cvičení. Bílkoviny jsou velice komplexní výživová jednotka, pro tělo složitá na zpracování, tudíž pokud piješ protein během zátěže, paradoxně se připravíš o nějakou tu energii, protože tělo jí bude muset vynaložit na zpracování bílkovin. Takže NE proteinům během tréninku!
Před tréninkem (nebo i před spaním) jsou vhodné pomalu vstřebatelné proteiny. Jedná se o proteiny kaseinové, jejichž doba vstřebání se pohybuje okolo 6–8 hodin od podání
Po tréninku je nejvhodnější počkat zhruba hodinu, kdy se tělo uklidní a začne s obnovou. V tu chvíli je potřeba začít dodávat materiál, aby mělo s čím pracovat. Proteiny v tekuté formě jsou naprosto ideální, jelikož nezatěžují tolik trávení a tělo si rychleji vezme, co potřebuje. Po tréninku jsou nejlepší volbou syrovátkové proteiny, zejména pak syrovátkový Hydro protein, kvalitativně nejlepší varianta proteinů na trhu se vstřebatelností do 1 hodiny od podání.
Proteiny užívej dle potřeby i kdykoliv během dne, nicméně optimálně bys neměl jít za 3 drinky denně. Pokud přesáhneš potřebné množství bílkovin, nadbytečná část tělem jen prosviští a zamíří okamžitě k východu. Určitě chápeš, co to znamená…
Základem je volit proteiny od uživateli prověřených značek, které byly testovány na nejednom lidském těle. Přesně takové najdeš přímo u nás! Klikni ZDE a vybírej suplementy jako v cukrárně!
S produkty od TITANUSU, Amixu či Extrifitu, nemůžeš šlápnout vedle.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.