Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Lítání po střechách budov, dvojitá salta a výlezy po několika metrových stěnách. Nejspíš si správně vydedukoval, že v tomhle článku půjde o parkour. Nebo sis přečetl nadpis a můj úvod vypadá jen jako okecávání jasného. Parkour má nálepku extrémního sportu. Nebudu lhát, mně, jako parkouristovi, tahle nálepka vyhovuje. Je do jisté míry sexy, nicméně současně není až tak pravdivá.
Stejně jako když začneš chodit do fitka, jdeš nejdříve po menších činkách, parkourista taky začíná od základů (pokud má všech pět pohromadě). Jako základna pro každého parkouristu slouží náš sesterský projekt Feeney. Oblékneme tě, vybavíme našimi zkušenostmi a dáme ti tipy na trénink, abys postupoval bezpečně a co nejrychleji kupředu!
Kdybych to měl převést na procenta, 99,9 % času za těch 13 let, co se parkouru věnuju, jsem trénoval při zemi. Z toho nekonečného „broušení” skoků k dokonalosti většinou uvidíš akorát výsledky někde v televizi nebo na YouTube. Obraz parkouristů jako neohrožených „ninja bojovníků” může být občas na škodu. Někteří kamarádi měli práci s přesvědčováním rodičů, že nedělají nic nebezpečnějšího, než kdyby chodili třeba na fotbal. Mně osobně se okolí v začátcích trochu vysmívalo, protože moje výkony nepřipomínaly to, co si lidé pod pojmem parkour představovali.
Jak vypadat cool i jako začátečník a nechat kolemjdoucí lovit brady na chodníku? Ukážeme si několik jednoduchých technik, které udělají dojem a zároveň nejsou náročné ani nebezpečné.
Odpověď na to, jak pomocí jedné ruky a druhé nohy hravě překonáš malé i středně vysoké zídky a zábradlí. Je to super praktický pohyb, který moc rád využívám, když spěchám, ale zároveň jsem obtěžkán zavazadly. Tenhle prvek zvládneš s batohem na zádech i taškou v ruce. Co víc, fakt to vypadá cool, když místo zdlouhavého obcházení kdejakého zábradlí to ve vteřině vezmeš hezky přes.
Jaký je postup? Opři se jednou rukou o zábradlí. Pokud jde o pravou ruku, použij nohu levou (nebo naopak). Mezi rukou a nohou vzniká na překážce prostor na protažení nohy druhé. Takže se zvedneš na opřené ruce a noze, prostrčíš druhou nohu skrz a celé kouzlo je hotovo. Naprosto jednoduché a pánové při obdobném přelézání nemusí riskovat kastraci. Sem tam zahlédnu, jak někteří přelézají zábradlí stylem Harryho Pottera, když si trubku osedlají jako létající koště.
Jeho krása je v tom, že opravdu vypadá náročně a trochu nebezpečně. Jde o přeskok přes překážku, při které dostaneš obě nohy rovnou přes a v záklonu se od překážky odrážíš pouze rukama. Je tam pár možností, jak se tenhle přeskok dá využít k sebepoškozování. Za prvé, občas se nemusíš trefit rukama. V tu chvíli pravděpodobně nastane jeden ze dvou scénářů. Spadneš na zadek a to buď „na” nebo „za” překážku. Za druhé, při pozdním odrazu vytrestáš svoje koleno.
Samotný přeskok je však extrémně jednoduchý a zvládají ho začátečníci. Nejprve je potřeba si vyzkoušet, jestli na překážku zvládneš vyskočit. Odraz se na to z jedné nohy z malého rozběhu. Potom už jde jen v podstatě o to, aby si nohy nad překážkou zvedl nohy před sebe a místo na ně dopadl na překážku zadkem. Samozřejmě, pod zadkem měj připravené napnuté ruce, které absorbují náraz místo hýždí.
Chápu, že tuhle techniku by asi málo kdo označil slovem „cool”. Vlastně na ní není nic speciálního, ale pokud se jí naučíš, dává ti to hodně cool možnosti. Budeš na malej moment vypadat jako ninja.
Úplně cítím, jak mě bolí kolena, když vidím lidi dopadat na napnuté nohy a na celá chodidla. Pokud je tvůj záměr traumatizovat kompletně celý pohybový aparát, doporučuji dopadat popsaným způsobem. Naopak jestli máš rád svoje tělo, zkus tohle.
Za prvé, dopadej pouze na špičky. Naprostej základ! Jakmile špičky přijdou do kontaktu s podložkou, pokrč kolena, přejdi do polodřepu a polož na zem ruce. Rozložení váhy mezi více končetin má obrovský význam. Kolena jednoduše nedostanou takový zápřah. A nejen kolena, celé tělo ti poděkuje. Na podložku vždy pokládej celé dlaně. Dále si pohlídej, aby nohy byly při dopadu maximálně zpevněné. Poznáš to tak, že zadek nikdy nedosedne na paty. Když ano, je to špatně.
Pro jistotu si to ještě shrneme.
pevné nohy
dopad na špičky
ruce dlaněmi na podložku
zadek nesmí dosednout na paty
Tyhle tři základní parkourové prvky jsou extrémně praktické a dají se použít opravdu na mnoho způsobů. Seskakovat budeš jako ninja, zábradlí ani zídky pro tebe nebudou překážkou a okolí jasně pozná, co za disciplínu to provozuješ.
Na trénink akrobatických kousků budeš samozřejmě potřebovat něco opravdu pohodlného, pružného a stylového! Oblečení přímo pro parkouristy najdeš na e-shopu Feeney.cz. Stejně tak tam najdeš blog plný hodnotných informací a tipů pro tvůj trénink!
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.