Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Bandáže mohou být skvělým preventivním prvkem, nicméně při špatném užívání dokážou stejně tak přivodit problémy. Ne každý ví, kdy sáhnout po bandáži na zápěstí, jaký je rozdíl mezi bandáží a návlekem a čemu se při používání vyvarovat. Pojďme si na tyto otázky odpovědět.
Nejprve je potřeba si uvědomit, že bandáže neslouží jako řešení bolestí kloubů, ale mají těmto bolestem předcházet. Často lidé používají bandáže ve chvíli, kdy už cítí problém. Zpevnění zápěstí potřebujeme ve chvíli, kdy se zvyšuje šance, že by mohlo dojít ke zranění. Nejedná se o lepící pásku, která má slepit k sobě, co nedrží. Po nasazení se dočasně bolestivost kloubů sníží, lidé tak mohou získat pocit, že tímto způsobem lze poranění řešit. Bandáží nikdy nevyřešíš příčinu, vždy jen zakrýváš důsledek. Pokud by sis z článku měl odnést jedinou informaci, tak to, že bandáže používáme preventivně, nikoli jako řešení vzniklých poškození svalů a kloubů.
Bandáže mají schopnost podpořit náš při maximální zátěži. Dokážou zajistit poměrně silnou kompresi daného kloubu a tímto stlačením narůstá jeho výkonnost. Do jisté míry přebírají práci za určité svalové úpony, vazy a šlachy. Když zvedáme maximálku na bench pressu, začínáme lehce pociťovat únavu a neradi bychom si přivodili zranění, v tu chvíli je vhodné sáhnout po bandážích na zápěstí či loket.
Jakmile však sérii dotáhneme, hned s nimi zase dolů. Ona kompenzace může mít při dlouhodobém užívání vedlejší efekt v podobě ochabnutí odpovídajících partií. Svaly nebudou nucené se přizpůsobit zátěži, což povede k jejich nestabilitě a ochabování.
Návleky mají poněkud odlišnější úlohu než klasické bandáže. Rozeznáš je od sebe snadno. Návlek je ucelený kus látky, který stačí pouze navléknout. Není potřeba složitějšího montování a omotávání. Jejich efekt tkví v akumulaci tepla kolem kloubního spojení. Snižuje se tím viskozita synoviální tekutiny (kloubní mazivo), což se projeví zvětšením rozsahu u jednotlivých cviků.
Některé návleky vytvářejí mírnou kompresi kloubu, čímž snižují zatížení šlach, vazů a úponů. Neměli by však nikdy omezovat v dlouhodobějším nošení, jako je tomu u bandážích.
Bandáže používat při maximálkách pro podporu výkonu nebo při únavě jako prevence zranění.
Při běžném cvičení bandáže sundávat!
Nepoužívat bandáže jako řešení bolesti kloubů. V případě již vzniklých problémů nejsou řešením. Pouze problém zakryjí dočasnou úlevou od bolesti.
Návleky slouží k prohřátí kloubu, svalů…
Návleky lze nosit po dobu celého tréninku.
Používají se při provádění cviků, které vyvíjí velký tlak na oblast zápěstí (bench press, vzpírání, powerlifting…). Pomáhají eliminovat pohyb v zápěstí, což dovolí lépe převádět sílu. Při vzpírání šetří především úpony, vazy a šlachy na vnitřní straně předloktí. Platí, že je dobré bandáže na zápěstí používat zejména u těch nejtěžších sériích. Pokud pociťuješ bolest zápěstí v určitých polohách, často to zvládneš vyřešit úpravou techniky a strečinkem.
Setkáš se buď s neoprenovými nebo tkaninovými návleky. Pomohou ti především ke komfortnějšímu tréninku a sníží únavu svalových úponů. Opět se používají zejména u tlakových cviků zatěžujících horní končetiny. Výhoda oproti bandážím je ta, že je lze nosit během celého tréninku. Bandáže užiješ pro fixaci lokte při únavě kloubu nebo při maximálkách.
Kolena jsou celkově extrémně zatěžovaná partie. Největší záhul dostávají při provádění dřepů, legpressu či výpadů. Kdy používat bandáže a kdy návleky na kolena? Pravidlo výběru zůstává stejné. Bandáže využívat pouze při nejnáročnějších sériích, kdy pracuješ s extrémní váhou na pár opakování. Působí silnou kompresí na kloub, ubírají stres z oblasti úponů a šlach. Jejich pružnost má pozitivní vliv na náš výkon, nicméně provádět v nich více jak pět opakování opravdu není vhodné. Po dokončení série opět z kolenou sundat. Návleky proti tomu lze nosit po celý trénink.
Jestli cvičíš pro udržování kondice a nemáš vyloženě ambice závodit, bez trhaček se pravděpodobně obejdeš. Využiješ je, pokud i v rámci běžného tréninku zvedáš velké zátěže a u posledních sériích už začínáš pociťovat limity svého úchopu. V tomto případě budou trhačky dávat smysl. Powerlifteři, vzpěrači i strongmani trhačky využívají. V těchto disciplínách jsou zápěstí často extrémně zatěžována, ať už mluvíme o mrtvém tahu či přítazích činky v předklonu. Důležité je opět dodat, že není vhodné je navlékat na každý cvik. Přichází na řadu tehdy, kdy jdeme do extrému. Ať už váhovém či vytrvalostním.
Zamysli se nad vlastním tréninkem. Je potřeba brát v úvahu, s jakými váhami běžně trénuješ, jak často měníš pozice, ve kterých dostává zápěstí zabrat a jestli si uvědomuješ slabost úchopu při závěrečných opakováních. Tyto faktory ber v potaz při rozhodování, jestli si trhačky pořídit či nikoli. Pokud trénink nehrotíš na výkon, trhačky nevidím jako nutnost.
Vždy přemýšlej preventivně a snaž se vyhnout zbytečným zraněním, která by tě mohla v budoucnu limitovat. Potřebné know-how pravidelně sdílíme na našem blogu. Na e-shopu FitnessDK nalezneš potřebnou výbavu pro tvůj trénink, stejně tak i výživové doplňky a kvalitní potraviny.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.