Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Draslík je takový tichým hrdina naší výživy – často přehlížený, ale naprosto nezbytný. Více pozornosti se dostává známějším minerálům, jako je vápník nebo železo, přestože je role draslíku v rámci organismu mnohdy naprosto klíčová. Bez něj by zkrátka naše tělo nemohlo správně fungovat a v tomto článku si odpovíme na to, proč tomu tak je. Řekneme si, co je draslík zač, kde ho najdeme, na jakých procesech se podílí a v jakých potravinách se nejvíce vyskytuje.
Co je draslík zač?
Proč je draslík tak důležitý?
Nadbytek draslíku (Hyperkalémie)
Nedostatek draslíku (Hypokalémie)
Skupiny ohrožené nedostatkem draslíku?
Přírodní zdroje draslíku
Kdy uvažovat o suplementaci draslíku?
Suplementace draslíku při sportu
Závěr
Draslík, odborně označovaný jako kalium(K), je minerál, který se nachází primárně v buňkách našeho těla – přibližně 98 % draslíku v těle je uvnitř buněk(z toho 80 % ve svalových buňkách a 20 % v kostech), zatímco zbylá 2 % draslíku se nachází v krevní plazmě a jiných mimobuněčných tekutinách.
Draslík je elektrolyt, nese tedy elektrický náboj. Je zásadním prvkem pro regulaci tekutin, svalových kontrakcích a nervových impulsů.
POZOR! Lidé si často pletou vitamín K a draslík (možná i kvůli chemické značce K), přičemž každý z nich funguje přeci jen trochu odlišně. Vitamín K je vitamín rozpustný v tucích, který je nezbytný pro správné srážení krve a přispívá k udržování normálního stavu kostí.
Draslík je klíčový pro:
svaly a srdce
optimální krevní tlak (regulace sodíku)
zdravou funkci ledvin
Draslík coby elektrolyt funguje v rámci svalů jako přenašeč signálů. Když vydá mozek impuls ke svalové kontrakci, draslík se podílí na přenosu tohoto nervového impulsu. Při nedostatku draslíku bude reakce buněk na mozkové impulsy zákonitě pomalejší, což se může projevit svalovou křečí nebo svalovou slabostí, v horším případě může dojít i k srdeční arytmii (nepravidelný srdeční rytmus). Srdce totiž funguje jako každý jiný sval a potřebuje mít dostatečně funkční iontové kanály pro přenos mozkových impulsů do svalu.
Dále je důležité zmínit vliv draslíku na krevní tlak. Udržení normálního krevního tlaku závisí na optimální hladině sodíku, přičemž příliš mnoho sodíku se může rovnat zvýšenému krevnímu tlaku. Draslík hladinu sodíku reguluje a pomáhá jeho vylučování z organismu během močení. Mimo to draslík pomáhá uvolňovat hladké svaly ve stěnách krevních cév, což může přispět ke snížení krevního tlaku.
Draslík je v krvi regulován ledvinami prostřednictvím filtrace a reabsorpce draslíku v nefronech. Pro správnou funkci ledvin je důležitá rovnováha hladiny draslíku (ani moc, ani málo), jelikož je draslík klíčový pro udržení acidobazické rovnováhy a osmoregulace.
Příčiny:
Renální selhání – ledviny nejsou schopny správně vylučovat draslík.
Nadměrný příjem – přijímání velkého množství draslíku potravou nebo suplementy.
Medikace – některé léky mohou zvyšovat hladinu draslíku.
Nadměrné uvolňování z buněk – např. při rozsáhlém poškození tkáně, popáleninách nebo hemolýze.
Důsledky:
nepravidelný srdeční rytmus (arytmie)
svalová slabost a paralýza
bradykardie (zpomalení srdeční frekvence)
srdeční zástava (v extrémních případech)
Příčiny:
Nedostatečný příjem
Ztráta draslíku – nadměrné ztráty draslíku močí nebo stolicí, například v důsledku užívání diuretik, při dlouhodobém intenzivním průjmu nebo při častém zvracení.
Nadměrná produkce hormonu aldosteronu – díky tomu je ovlivněna rovnováha sodíku a draslíku.
Renální tubulární acidóza – onemocnění ledvin, které může způsobit nadměrnou ztrátu draslíku.
Transcelulární přesuny – znamenají přesun draslíku mezi intracelulární (uvnitř buněk) a extracelulární (mimobuněčnou) tekutinou, což může ovlivnit hladinu draslíku v krvi a případně vést k hypokalémii.
Důsledky:
svalová slabost a křeče
oslabená imunita
srdeční arytmie
riziko vzniku ledvinových kamenů
únava a slabost
zhoršená kvalita spánku
nízká hustota kostí
zvýšený krevní tlak
poruchy nervového systému (necitlivost, brnění nebo závratě)
Nedostatek draslíku je v dnešní době, bohužel, relativně častým jevem, přičemž některé skupiny lidí jsou ohroženy více než jiné. Patří sem starší lidé, osoby s chronickými nemocemi, jako je onemocnění ledvin, lidé, kteří užívají diuretika (močopudné léky), sportovci s vysokou fyzickou zátěží a lidé s nevhodnou stravou. Těhotné ženy a osoby s gastrointestinálními problémy, jako je průjem nebo zvracení, by rovněž měli věnovat zvýšenou pozornost příjmu draslíku.
Draslík můžeš přirozeně doplnit z těchto zdrojů:
Sója
Pšeničné otruby
Banány
Avokádo
Špenát
Sladké brambory
Losos
Rajčatová pasta
Pinto fazole
Brambory (se slupkou)
Suplementovat draslík se vyplatí vždy, pokud je nám diagnostikován jeho nedostatek a my pociťujeme některý z výše uvedených projevů jeho poklesu v organismu. Také během chronického zvracení a průjmů, kdy dochází k jeho zvýšenému vylučování a nejsme schopni to dohánět běžnými potravinami. V neposlední řadě se vyplatí sáhnout po draslíku ve chvíli, kdy používáme diuretika, některé z nich totiž mohou s hladinou draslíku pěkně “zamávat”.
Takovou specifickou skupinou jsou sportovci, kteří svým životním stylem přirozeně rychleji spotřebovávají zásoby (nejen)draslíku. U hobby sportovců při správně sestaveném jídelníčku nemusí být suplementace vůbec nutná. U těch aktivnějších a profesionálních bych o suplementaci určitě uvažoval.
Výše jsem již zmiňoval blahodárný dopad na fungování svalů. Draslík podporuje “komunikaci” mezi mozkem a svaly, takže když ho máme dostatek, jsou svaly schopné podávat lepší výkony, lépe regenerovat a snižuje se riziko svalové únavy a křečí. Dobré zmínit, že i srdce je ve své podstatě sval, takže draslík má blahodárný dopad i na kardiovaskulární soustavu.
Dalším důležitým benefitem při tréninku je jeho schopnost regulovat hladinu sodíku a tím udržovat tělo po delší dobu dostatečně hydratované. V minulosti se draslík často používal k léčbě zadržování vody, což bylo způsobeno právě zvýšenou hladinou sodíku.
Jedinečná kombinace těchto dvou minerálů je velmi dobře využitelná pro lidské tělo. Pro všechny, kteří podstupují...
Potassium Citrate je nutriční doplněk určený pro speciální předsoutěžní dietu (díky schopnosti odvodňovat organismus).
ChampION™ je velmi oblíbený tekutý koncentrát pro snadnou přípravu sportovního nápoje. Kombinuje 3 druhy sacharidů,...
TITANUS Draslík + Hořčík (100 kapslí)
Webber naturals Potassium Citrate (draslík) - 90 tablet
Amix nutrition ChampION™ Sports Fuel.
Draslík je pro naše tělo velmi důležitý minerál. Měli bychom usilovat o jeho rovnováhu v těle, jelikož při jeho nadbytku i nedostatku z toho mohou vyplynout v celku vážné zdravotní problémy. Bohužel v dnešní době trpí na nedostatek draslíku relativně velké množství lidí, takže není od věci se zamyslet nad svým jídelníčkem či suplementací.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.