Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Člověk by si řekl, že začít běhat přece nemůže být tak složité. A ono vlastně vůbec není. Vem na sebe tepláky, staré tričko (nebo nové z FitnessDK :D), nějaké pohodlné botasky a vyraž ze dveří.
Toť vše k tématu jak začít běhat.
Ve druhé části si povíme, jak u běhání vydržet. O tom už má smysl napsat pár řádků navíc.
Typická začátečnická chyba – „přepálit“ start. Je třeba potlačit tendence vytěžit všechnu motivaci hned na začátku. Ať už člověka namotivovaly oslavy Silvestra nebo shlédnutí filmu se Silvestrem v hlavní roli. Stejně rychle, jak motivace přišla, tak zase odejde. Na to je spoleh.
Musíš svůj mozek přechytračit. Motivace je emoční záležitost a emoce k nám přicházejí v návalech. Nejde je účinně ovládat.
První měsíc běhej jen trochu, za to pravidelně. Máš přeplněný diář a volný čas je pro tebe nedostatkové zboží? Běhej klidně jen deset minut každý druhý den. Jsi na tom špatně s kondicí? Dej si jeden kilometr výklusem 3x až 4x do týdne. Vůbec nejde o náročnost. Jde pouze o to, aby si to dělal pravidelně po dobu jednoho měsíce. Nejlépe vždy ve stejnou hodinu.
Zhruba po měsíci se stane to, že si mozek vytvoří podvědomí návyk. Bude se běhu sám dožadovat, pokud někdy vynecháš. V tu chvíli si můžeš začít ,,nakládat” větší výzvy. Mysl už nebude hrát proti tobě.
Proč hledat svoje proč? Protože je to trendy… a taky to má něco do sebe.
Pokud se do běhání nutíš jen jako „že by si měl“ něco dělat, tak u toho nevydržíš. Některé články chlácholí, že běh člověka nabije energií, pročistí mu hlavu, přinese pozitivní myšlenky...
Jasně, ale až potom, co ten běh skončí. Nebo snad nejsem jedinej, koho to píchání v boku a bolení svalů zas tak moc nerajcuje.
Abychom se ale nechápali špatně, běh je skvělá disciplína. Třeba si oblíbíš celý proces a tím pádem získáš nejsilnější ,,proč” - že tě běhat prostě baví. Nebo budeš jako já. Občas se do toho budeš přemlouvat a někdy chuť běhat přebije sledování animáku v televizi. Nakonec ale nedáš dopustit na zdravotní benefity, které běh nabízí. A když už je to pro zdraví, není třeba další důvod u běhu vydržet.
V rychlosti pár zdravotních přínosů:
Velmi efektivní způsob spalování tuků.
Pomáhá tělu regulovat stres.
Stimuluje produkci endorfinů, díky kterým cítíme radost.
Funguje jako prevence vysokému krevnímu tlaku a cukrovce.
Má pozitivní vliv na srdce.
I tady existuje polarita. Běh může zdraví nejen dávat, ale také brát. Kolena, kyčle, kotníky profesionálních i neprofesionálních běžců by asi vyprávěly mnohé příběhy.
Chceš-li běhat dlouhodobě, měl by sis sehnat vhodnou obuv a hlídat si správnou techniku.
Občas by si člověk myslel, že toho běžce v parku chytl infarkt, jak se tak shrbeně sune kupředu. Někteří dupou a funí, že člověk nemusí platit lístky na safari. Stačí mu posadit se na lavičku a vychutnávat zvuky probíhajích lidoopů.
Možná platí, že lepší nějaký běh než žádný, ale když už s tím plánuješ začít, udělej to pořádně. Kvůli sobě.
Páteř drž vzpřímeně, rukama máchej podél těla dopředu a dozadu (ne křížem). Došlapuj na špičku, přenes váhu na celou nohu a opět se odrážej ze špičky.
Dýchej pouze nosem do břicha. Pokud už to není v tvých silách, udržuj alepsoň nádech nosem a vydechuj pusou..
Dýchání při běhu je stejně důležité jako samotná technika běhu.
Co se týče obuvi, nejlepší variantou je klasická běžecká obuv. Doporučuji trochu zainvestovat a nechat si poradit ve specializovaných sportovních obchodech. Obuv má vliv na celkový postoj, způsob přenášení váhy, pevnost nohy apod.
Pár hodin týdně v terénu není ještě důvod pro profesionální jídelníček a nákup X suplementů. Stačí, když se nad jídlem trochu zamyslíš. Nahraď sladké limonády holou neperlivou vodou, sem tam přidej větší dávku ovoce a zeleniny. Zkrátka nežer jako prase a ono to půjde. Jako takovou pojistku na zdraví doporučuji zařadit alespoň protein či kloubní výživu. Podpoříš tím svůj pohybový aparát ve správné funkci a efektivní regeneraci.
Můžeš běhat na páse, není to nic proti ničemu. Ale je to vlastně k ničemu.
Kašli na zírání do zdi, raději vyraž ven. Nejlépe někam do přírody. Čerství vzduch bude pro plíce větším darem než smrad zapoceného fitka. Příroda má jistou moc ulevit od přehlcené mysli a dodat trochu té radosti z přítomného okamžiku.
Nechci zabředávat do ezo témat, na pobytu v přírodě ovšem skutečně něco je. Trasy můžeš obměňovat a libovolně klikatit. Můžeš si třeba vytyčit trasu, na jejímž konci bude tvoje oblíbená hospoda. Zajít si na jedno chlazené? Jasně, klidně se odměň! Má to být zdraví prospěšné. Radost se počítá do plusu. Samozřejmě zaběhnout si do cukrárny už smysl moc nedává. Udrž si zdravý rozum.
Co dokáže běh v přírodě ještě trochu okořenit, tak jsou environmentální výzvy. Běhat v zimě, v dešti nebo ve vedru. Tohle nedoporučuji začátečníkům, kteří nemají zkušenost s otužováním a celkově hůře snášejí teplotní výkyvy. Nese to jisté riziko, že vás to sejme a budete nachcípaní. Já osobně si však pocit síly při vzdorování živlům zamiloval. Lidé na tebe čumí jako na blázna… a tobě se to líbí!
Spousta lidí asi volí variantu se sluchátky. Hudba dokáže skvěle motivovat k větším výkonů nebo naopak zrelaxovat roztěkanou mysl. Ve městě mohou sluchátka opravdu zpříjemnit celý zážitek z běhu.
Na druhou stranu, pokud se dostaneš do přírody, nech sluchátka v šuplíku. Život ve 21. století s sebou přinesl brutální audiovizuální inflaci. Využij ten čas na lesních stezkách k uvolnění zvukových přijímačů. Jen ty, tvůj dech a příroda. Ticho dokáže zahrát nádhernou symfonii.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.