Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Ve tvé oblíbené posilovně je plno, ale přesto bys rád cvičil? Ke spoustě cviků, které lze cvičit v posilovně na stroji, existuje i domácí alternativa. V posledních letech je navíc cvičení doma stále populárnější. Je totiž fajn budovat kondičku uprostřed vlastního obýváku, kde se můžeme soustředit jen sami na sebe.
Pokud ti ale ani doma nestačí trénovat pouze s vlastní vahou, můžeš narazit na menší překážku – nedostatek funkčního vybavení, kvůli kterému fitko obvykle navštěvuješ. Často nejsou pomůcky zrovna levné, a tak se učíme improvizovat se vším, co doma najdeme. Některé z nich si však můžeš relativně snadno podomácku vyrobit, stačí vědět jak…
V článku ti nejdříve představím, které pomůcky se ti doma mohou hodit a jak případně nahradit klasické činky. No a pro kutily tu mám recept na činky poctivé domácí výroby. Z materiálů, které jsou snadno dostupné.
Jaké vybavení stojí za to si pořídit?
Čím se dají činky nahradit?
Vyrob si vlastní činky z betonu
Závěr
Existuje velké množství cviků, které můžeš cvičit doma a naprosto bez ničeho. Inspiraci pro domácí trénink s vlastní vahou najdeš například v článku Jak na to, aby byl trénink doma efektivní i bez velkých vah?. Když chceš ale od tréninku více, budeš nějaké vybavení potřebovat.
Pro někoho samozřejmě nemusí být problém pořídit si domů třeba i běžecký pás nebo boxovací pytel, ovšem ne každý na to má dostatek skladovacího prostoru. Proto jsem ti do následujícího seznamu zahrnul pouze pomůcky, které stojí “pár kaček“, nezaberou tolik místa a nabízejí spoustu užitku:
Činky – Jedná se o velmi praktickou a užitečnou cvičební pomůcku, se kterou se dá cvičit na mnoho způsobů. Využiješ je při posilování horních nebo dolních končetin, ale i celého těla. Podrobný návod, jak si takové činky vlastnoručně vyrobit, najdeš v článku níže.
Odporové gumy(expandery) – Jsou skvělou alternativou k tradičním činkám. Jde o elastické pásky různých odporů, které lze použít pro cvičení celého těla, od posilování konkrétních svalových skupin po trénink flexibility.
Balanční podložka bosu – Pogumované polokoule s plochou spodní částí, sloužící k nepřebernému množství balančních cvičení. Umožní ti při cvičení zapojit takřka všechny svalové skupiny, zejména svaly nohou, břicha a zad.
Židle – Cvičení se židlí je další skvělou možností, jak si zpestřit domácí trénink. Může ti pomoci při provádění dřepů nebo například jako opěrný bod pro nohy při klikování.
I když nejsi vyloženě kutil, můžeš si za pár minut vyrobit vlastní činky, které důstojně zastoupí ty klasické z fitka. Postačí ti nějaká vhodná nádoba a materiál, kterým ji naplníš:
PET lahve – Bezproblému z nich vyrobíš činku o váze v rozmezí 0,5–2 kilogramy. Stačí do nich nalít vodu nebo jinou tekutinu, případně poslouží i písek. Lahve samozřejmě nezapomeň pořádně zavřít, ať si v pokoji neuděláš zbytečný nepořádek. Tahle varianta je vhodná spíše pro začátečníky s ohledem na relativně malé objemy klasických PET lahví.
Plechovky od barvy – Pokud si zrovna vymaloval, můžou se ti hodit. Díky svému materiálu jsou totiž těžší než PET lahve a jejich rukojeti ti umožní lepší držení. Přesto ale úchop může občas trochu řezat do rukou. To vyřeší buď rukavice nebo hadr, kterým omotáš držák plechovky.
Kanystr – Z kanystru zase snadno uděláš funkční kettlebell. A zase na tom není víc práce, než že ho naplníš vodou a zašroubuješ. Kromě vody lze využít taky písek, kamínky nebo zeminu.
Pytle – Dál můžeš využít pytle na stavební materiály. Opět je postup přípravy naprosto jednoduchý. Do pytle na materiál vysyp kameny nebo písek a poctivě ho zavaž. Hned potom se můžeš pustit do tréninku.
Betonové činky jsou zárukou trvanlivosti. Potřebuješ jen pár kusů nářadí, materiál a trochu zručnosti. Za relativně nízké náklady získáš něco, co ti vydrží léta, ušetří ti čas, který by si normálně strávil na cestách do fitka a z fitka. Nakonec ušetříš i spoustu peněz za vstupy.
kovové trubky
beton
formy
kbelík na míchání betonu
nářadí
ochranné pomůcky
Vybírat můžeš z kovových a ocelových trubek. Ty budou sloužit jako krk/osa činky. Dej si pozor aby jejich průměr nepřesáhl 35 milimetrů. Délka trubek je na tobě. Pokud si zvolíš kratší(kolem 30 cm), budeš mít takzvané “jednoručky”. Pokud cílíš spíše na obouruční činku, doporučuji trubku o délce 1,2 metru a více. Pro zvýšení váhy krku můžeš do trubky nalít beton.
Připrav si vhodné formy, do kterých naliješ beton a vytvoříš tvar závaží. Jednoduchou formu můžeš vyrobit například z ohnutého proužku plechu, jehož konce spojíš a následně ho vytvaruješ do kulata. Takovou formu doporučuji upevnit na překližku. Případně se dá forma vyrobit také z kbelíků. Jednoduše seřízneš kbelík tak, aby ti vznikla kruhová nádoba.
Při vylévání betonem nezapomeň do středu formy umístit tyč. Pokud by se ti nepovedlo najít ani plech, ani kbelík, můžeš použít PET lahve. které rozřízneš zhruba ve ⅔. Takto připravené PET lahve poté naplníš betonem, stejně jako by si používal jiné formy.
Kovové trubky umísti tak, aby se nacházely uprostřed forem. Trubky budou sloužit jako osy činek a doplní jejich váhu, proto se ujisti, že jsou rovné a nachází se ve stabilní poloze.
Při jeho výběru dbej na to, aby měl dostatečnou pevnost. Doporučuji ti do betonu přidávat jemnější písek, aby si měl beton hladký.
Jakmile beton získá správnou konzistenci, můžeš ho opatrně nalít do připravených forem kolem ocelových nebo kovových trubek. Nezapomeň se ujistit, že je beton rozlitý rovnoměrně a trubky zůstávají uprostřed činek. Beton můžeš ještě uhladit hladítkem, aby měl jemný povrch.
Následně nech betonové činky vyschnout a vytvrdnout. Doba zasychání může být různá v závislosti na typu použitého betonu.
Po úplném vytvrdnutí betonu můžeš opatrně odstranit formy. Tvé činky jsou hotové! Pokud chceš, můžeš povrch betonových činek jemně ošetřit bruskou, aby byl hladší a příjemnější na dotek. Také doporučuji povrch betonu natřít ochranným nátěrem. Tím předejdeš sáknutí a bobtnání betonu.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.