Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Zdraví našeho těla často stojí na neviditelných základech. Mezi takové základy se nepochybně řadí i svaly pánevního dna, které jsou mnohdy kompletně mimo naši pozornost. Přitom právě tyto svaly mohou být klíčem k prevenci inkontinence, zlepšení sexuálního prožitku a k posílení celkové stability našeho těla.
Kegelovy cviky, které byly v základu vyvinuty primárně pro ženy, mohou být stejně prospěšné i pro muže. Pojďme se podívat na to, jak může pár takových jednoduchých cviků zlepšit kvalitu života bez ohledu na pohlaví či věk.
Jedná se o skupinu svalů a vazů, které se rozprostírají a upínají jako pomyslná “houpací síť” od stydké kosti vpředu až po kostrč vzadu. Mají hned několik důležitých funkcí:
Fungují jako podpora orgánů nacházejících se v pánvi(močový měchýř, děloha u žen, střeva). Díky nim zmiňované orgány zůstanou na svém místě.
Jsou klíčové pro kontrolu nad močením a defekací. Pomáhají totiž uzavírat močovou trubici a konečník, což zabraňuje nechtěnému úniku moči a stolice.
Silné svaly pánevního dna mohou rovněž zlepšit sexuální funkci a prožitek u obou pohlaví, včetně lepší erekce u mužů a zvýšené citlivosti u žen.
Hrají důležitou roli při stabilizaci pánve a spodní části páteře. Celkově pomáhají stabilizovat HSS (hluboký stabilizační systém), alias CORE, což nám pomáhá při jakékoliv fyzické aktivitě – stabilnější tělo, lepší koordinace a silová výkonnost.
Svaly pánevního dna rozdělujeme do tří vrstev:
povrchová vrstva – tyto svaly ovlivňují naše sexuální funkce a kontrakci během orgasmu.
střední vrstva – svaly obklopující močovou trubici a pochvu u žen.
hluboká vrstva – podpírají orgány pánve a udržují je ve správné poloze.
Slabé pánevní dno může být způsobeno různými faktory. Některé postihují výhradně ženy, jiné zase primárně může. U žen je častou příčinou těhotenství a porod – dochází k velkému namáhání těchto svalů a často jsou právě proto výrazně oslabeny. Dále může hrát roli menopauza, kdy dochází k poklesu hladiny estrogenu a s tím někdy i k poklesu svalového tonusu.
Muži mohou mít oslabené pánevní dno po operacích prostaty nebo kvůli stárnutí, které přináší přirozený úbytek svalové hmoty a síly. Obecně pak může slábnutí těchto svalů souviset s obezitou, chronickým kašlem, zácpou či náročnější fyzickou prací.
Prevence a léčba inkontinence – pravidelným cvičením lze předcházet problémům s úniky moči, což je častý problém po porodu nebo během menopauzy.
Podpora během těhotenství a po porodu – silnější svaly pánevního dna mohou usnadnit porod a urychlit zotavení po něm.
Zlepšení sexuálního života – dalším benefitem je bezesporu větší citlivost v oblasti intimních partií, která může jít ruku v ruce s intenzivnějšími orgasmy.
Podpora orgánů pánevního dna – posilováním pánevního dna stabilizujeme orgány v pánevní oblasti a předcházíme jejich vyhřeznutí.
Prevence a léčba inkontinence – stejně jako u žen, posílení pánevního dna může pomoci při problémech s únikem moči, například po operacích prostaty.
Zlepšení sexuálního zdraví – Kegelovy cviky mohou zlepšit kontrolu nad ejakulací, což vede k lepší sexuální výdrži a intenzivnějším orgasmům.
Podpora při erektilní dysfunkci – cviky mohou zlepšit erekci tím, že zefektivňují průtok krve do oblasti genitálií.
Podpora orgánů pánevního dna – posilováním pánevního dna stabilizujeme orgány v pánevní oblasti a předcházíme jejich vyhřeznutí.
Cvičení je relativně jednoduché a dá se provádět opravdu kdekoliv a kdykoliv. Důležitá je samozřejmě pravidelnost a soustředění na správné provedení. Z počátku je nejdůležitější naučit se zatínat ty správné svaly. Doporučuje se proto postupovat následovně:
Začni identifikací správných svalů – při močení se pokus zastavit proud moči. Pokud se ti to podaří, našel si svaly pánevního dna.
Nauč se správnou techniku – lehni si nebo se pohodlně posaď. Stáhni svaly pánevního dna na 3 až 5 sekund a poté je na stejnou dobu uvolni. Opakuj tento cyklus 10krát. Určitým varováním proti špatné technice mohou být bolesti v oblasti zad nebo břicha. To by znamenalo, že zatínáš nesprávné svaly, které mají být v průběhu cvičení naopak uvolněné. Během cvičení nezapomeň dýchat.
Zvyšuj intenzitu cvičení – jakmile se budeš cítit pohodlně při základních cvicích, prodluž dobu kontrakce na 10 sekund a stejnou dobu prováděj uvolnění. Opět opakuj 10krát.
Cvič poctivě a pravidelně, ale nepřežeň to – pro dosažení nejlepších výsledků cvič 3x denně. Cvičit můžeš kdykoliv a kdekoliv, například při sledování televize, sezení v kanceláři apod. Samozřejmě ani tyto svaly není dobré přetrénovat. V takovém případě by mohl být výsledek opačný, kdy svaly přestávají plnit funkce, kvůli kterým se je snažíme posílit.
Kegelovy cviky jsou opravdu jednoduchým nástrojem, který může zásadně zlepšit kvalitu života, a to nejen ženám, ale i mužům. Důležité je u cvičení vytrvat a věnovat se mu pravidelně s potřebnou dávkou soustředění na ty správné svaly. Výsledky se neprojeví okamžitě. Při problémech s únikem moči mohou být výsledky cvičení patrné až za pár měsíců, nicméně však bývají trvalé.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.