Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Pro spoustu žen může být cvičení během těhotenství silným otazníkem. Cvičit nebo necvičit? Neohrozí cvičení vyvíjející se plod? Nemůžu při tom ublížit sama sobě?
Už v úvodu je dobré si říci, že takové obavy nejsou na místě. Cvičení během těhotenství je nejen možné, většinou je i zdraví prospěšné. ALE! Přesto je třeba být na pozoru, poslouchat vlastní tělo a lékaře.
Jsou případy, ve kterých může být cvičení rizikové. Existuje spoustu aspektů, které je nutné neustále brát v potaz a trénink jim přizpůsobovat. Tento článek poslouží jako malý průvodce cvičením pro těhotné. Nicméně platí, že je nutné velmi dobře znát svůj zdravotní stav a ideálně vše konzultovat s odborníky.
Předešlé zkušenosti se cvičením jsou více než vhodné pro cvičení v těhotenství. Žena má představu o správném technickém provedení různých cviků, dokáže lépe koordinovat pohyby, lépe umí vnímat své vlastní tělo, které je navíc na vyšší nároky zvyklé.
Díky hormonálním změnám se mění pohyblivost kloubů a jiných kostních a vazivových spojení. S chybami v technickém provedení cviků se během těhotenství tělo vyrovnává daleko hůře než za běžných okolností. Není prostor pro začátečnické chyby. Nastávající maminky by měli být na sebe velice opatrné.
Ideální cestou k aktivnímu těhotenství jsou vedená cvičení. Trenéři znají správnou techniku a dokáží maminky nasměrovat, pokud není provedení jednotlivých cviků na stoprocentní.
Cvičení v těhotenství je tedy daleko vhodnější pro ženy, které cvičili už před početím. Vše se ovšem odvíjí zejména od zdravotní stavu, proto je na místě ho v každém případě nejdříve konzultovat se svým lékařem.
Přestože i v těhotenství může být pohyb blahodárný, ne vše lze doporučit. Zde je seznam sportů a aktivit, který se raději vyhnout:
kontaktní sporty
aktivity, kde hrozí pád – např.: jízda na lyžích, na skateboardu, na koni…
přílišné skákání a běhání (sprinty, trampolína…)
aktivity ohrožující těhotenské bříško
Které aktivity jsou naopak vhodné?
Plavání pro těhotné – pohyb ve vodě je velmi šetrný pro tělo, voda tlumí rázy a dovoluje provádět i rizikovější cviky, jako například poskakování.
Pilates pro těhotné – zpevňuje střed těla a břišní svalstvo, podporuje krevní oběh.
Cvičení s míči – skvělé pro celkové uvolnění a současně ke zpevnění pánevního dna.
Těhotenská jóga – Jedná se o skvělý způsob jak se držet v kondici a aktivně relaxovat. Existují navíc různé varianty cvičení pro různá stádia těhotenství.
Fitness je kategorie sama o sobě. Chodit do posilovny určitě lze a je to i zdraví prospěšné, pokud se to dělá správně.
Břicho by se mělo posilovat pouze mírně. Veškeré cviky, při kterých dochází k zatínání břicha je nutné z tréninku vyloučit – hluboký dřep, mrtvý tah… Naopak ruce, nohy, stehna, zadek, záda zatěžovat lze, samozřejmě však s citem.
Během cvičení klást důraz na správné dýchání, techniku a zapojování adekvátních svalových skupin.
necvičit v horkém a vlhkém prostředí
pořídit si kvalitní sportovní podprsenku (návod, jak takovou podprsenku vybrat viz článek: „Poradíme ti, jak vybrat sportovní podprsenku“
dodržovat správnou techniku jednotlivých cviků
Poctivě dodržovat pitný režim, aby nedocházelo k dehydrataci před, při a po cvičení.
Zvýšenému energetickému výdeji přizpůsobit také stravu. V těhotenství se nehraje na kalorické deficity, naopak je potřeba dostatečně jíst a dorovnávat zvýšený výdej. Pestrost a kvalita stravy je samozřejmě důležitá!
vyvarovat se dlouhému ležení na zádech (zvláště ve třetím trimestru)
necvičit „nadoraz“ – namožené a bolavé svaly nejsou problém, nicméně cvičení během těhotenství není o maximálních výkonech, ale převážně o aktivizaci.
Nepřekračovat tepovou frekvenci nad 140 tepů za minutu.
Naslouchat tělu – tělo nejlépe ví, co je v pohodě nebo co je naopak za hranou. Řídit se vlastními pocity a náladou během cvičení je velmi důležité.
intenzivní zátěž by neměla trvat déle jak 15 minut
Ženy, které jsou zvyklé cvičit už před početím a cítí se plně zdravé, mohou bez obav cvičit i nadále. Samozřejmě by mělo nejdříve dojít na konzultaci zdravotního stavu s lékařem.
Cvičení je vhodné zaměřit na posílení pánevního dna, posílení středu těla a celkové stability (balanční cvičení). V I. trimestru lze cvičit ve všech polohách a to i v lehu na zádech. Je vhodné vyvarovat se intenzivnějšímu zatěžování břišních svalů.
Během cvičení platí tato pravidla:
Necvičit do úplného vyčerpání a vyhýbat se extrémní intenzitě.
V období očekávané menstruace snížit intenzitu cvičení.
Necvičit s plným močovým měchýřem.
Vyvarovat se cvičení s velkými otřesy a rázy – žádné poskakování, výpady, visy na hrazdě apod.
Od druhého trimestru začíná výrazně narůstat bříško. Vlivem toho se mění těžiště ženy a zhoršuje se rovnováha. Je dobré věnovat se balančním cvičením a soustředit se na správné držení těla.
Ve II. trimestru platí téměř totožná pravidla pro cvičení jako v trimestru prvním. Nevhodné jsou však cviky v poloze vleže na břiše a vleže na zádech.
Ve III. trimestru už může být problém udýchat i mírnější zátěž. V tuto dobu jsou vhodná dechová cvičení propojená s relaxací. Kromě celkové relaxace se cvičení zaměřuje na uvolnění svalů pánevního dna, horních i dolních zad a kyčlí. Posilovat lze prsní a mezilopatkové svaly. Velmi nevhodné jsou cviky vleže na zádech. Také je třeba vyvarovat se dlouhému stání.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.