Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Sacharidy a cukry se v běžném hovoru používají často zaměnitelně, přesto mezi nimi určitý rozdíl existuje. Sacharidy označují širší skupiny organických sloučenin, do které spadají mimo jiné právě cukry. Cukry jednoduše zastupují podkategorii sacharidů.
Sacharidy jsou důležitá makroživina
Co jsou zač cukry?
Sacharidy nejsou problém, ale s cukry opatrně
Příklad přepočtu pro muže a ženu
Existují tři základní makroživiny – bílkoviny, tuky a sacharidy. Jelikož jsou označovány jako základní, znamená to, že bez nich tělo nemůže plnohodnotně fungovat. Je tedy nesmysl démonizovat veškeré sacharidy. Bohužel existují i takové přístupy k dietám, které sacharidy prezentují jako něco, co ve stravě není žádoucí. Takové diety nikdy neprospívají celkovému zdraví.
Obecně můžeme říci, že sacharidy lze rozdělit do dvou skupin:
komplexní(složité)
jednoduché
Právě komplexní sacharidy by měli tvořit převážný příjem sacharidů v potravě. Jedná se o složitější molekuly a metabolismu nějakou chvíli trvá, než je plně zpracuje a převede na energii. Taková energie má pomalejší a přirozenější nástup a uvolňuje se po delší dobu.
Komplexní sacharidy najdeš například celozrnných potravinách, ovoci, zelenině apod. Zde je pár konkrétních tipů:
celozrnná rýže
celozrnné pečivo
celozrnné těstoviny
ovesné vločky
jablka
hrušky
banány
jahody
fazole
čočka
cizrna
brambory
špenát
Jednoduché sacharidy jsou naopak připraveny k rychlé metabolizaci. Oproti těm složitým dokáží doplnit energii téměř okamžitě. Tento typ sacharidů bývá označován právě nálepkou cukry.
Cukry zahrnují jednoduché, rychle metabolizovatelné sacharidy:
monosacharidy
disacharidy
Po jejich konzumaci trvá opravdu jen chvíli, než je tělo přetaví na energii. To se hodí například v průběhu intenzivní fyzické zátěže nebo krátce po ní, kdy potřebuješ co nejrychleji dotáhnout energetický deficit.
Jednoduché cukry přirozeně najdeš v ovoci, medu, mléce a v některé zelenině, jako je mrkev, řepa nebo kukuřice. Existují také potraviny s uměle přidaným, rafinovaným cukrem. Typicky jde o bonbóny, sladkosti, sladké limonády nebo třeba čokoládu.
Jak už jsem naznačil, hlavní problém nespočívá v tom, že by sacharidy byly špatné. Nelze to přímo říci ani o jednoduchých cukrech. I ty mají své místo v každodenní stravě. Klíčové je ale množství. Jaká část denního energetického příjmu by měla pocházet z komplexních sacharidů a jaká z cukrů?
To samozřejmě může záviset na individuálních potřebách, cílech a zdravotním stavu každého jednotlivce. Nicméně, existují některá obecná doporučení, která mohou sloužit jako vodítko:
Komplexní sacharidy by měly orientačně zastupovat cca 45–65 % celkového energetického příjmu.
Jednoduché(rafinované) cukry je doporučeno omezit na méně než 10 % celkového energetického příjmu. Ideálně i na 5 %. Do této skupiny jsou zahrnuty přidané cukry v potravinách a nápojích, jako je rafinovaný cukr, sladkosti, slazené nápoje, slazené cereálie atd. Přirozeně se vyskytující cukry v ovoci a zelenině jsou součástí komplexních sacharidů a nejsou zahrnovány v těchto doporučeních.
Proč se rafinovaným cukrům vyhýbat?
Trávíme je relativně rychle a rychle tak vstupují do krevního oběhu. To je doprovázeno nejprve prudkým nárůstem hladiny glukózy v krvi a následně jejím prudkým poklesem. Díky tomu je tvá energie jako na houpačce, často tě pronásleduje hlad a ztrácíš koncentraci.
Přebytek jednoduchých cukrů může a často také souvisí s nadváhou a obezitou. Sladké nápoje, sladkosti a pečivo, jsou energeticky husté, nicméně výživově takřka prázdné. Jejich konzumace může snadno vést k přebytku kalorií, které se uloží jako tuk.
Mnoho cukru škodí i zubům. Bakterie v ústech se živí cukry a produkují kyselinu, která poškozuje zubní sklovinu a způsobuje zubní kaz. Konzumace velkého množství sladkých potravin a nápojů může zvýšit riziko zubního kazu a zhoršit zdraví ústní dutiny.
Pokud předpokládáme, že muž s váhou 80 kg potřebuje 2500 kcal denně a zvolí si příjem sacharidů na 50 % celkového energetického příjmu, výpočet by mohl vypadat následovně:
Celkový energetický příjem ze sacharidů: 2500 kcal x 0,5 (50 %) = 1250 kcal
Přepočet na gramy komplexních sacharidů: 1250 kcal / 4 kcal/gram = 312,5 g komplexních sacharidů
Pokud předpokládáme, že žena s váhou 60 kg potřebuje 2000 kcal denně a zvolí si příjem sacharidů na 55 % celkového energetického příjmu, výpočet by mohl vypadat následovně:
Celkový energetický příjem ze sacharidů: 2000 kcal x 0,55 (55 %) = 1100 kcal
Přepočet na gramy komplexních sacharidů: 1100 kcal / 4 kcal/gram = 275 g komplexních sacharidů
V článku „Co jsou sacharidy, jak se dělí a jaká je jejich role v jídelníčku“ se můžeš o sacharidech dočíst trochu více, například i jak fungují výživové doplňky na sacharidové bázi, tzv. gainery, které ti mohou pomoci s regenerací i svalovým růstem.
MASS GAIN je gainer s obsahem 20 % bílkovin pro nastartování regenerace a pro podporu nárůstu svalové hmoty....
Dextróza (hroznový cukr) představuje nejrychleji vstřebatelný zdroj energie po zátěži nebo i během zátěže, kdy...
Nutrend Mass Gain - 2250 g
TITANUS dextroza (1500 g)
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ