Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Co je svalová hypertrofie?
Hypertrofie v praxi
Jak cvičit na sílu?
Jak cvičit na objem?
Dnes se dostaneme k jádru toho, jak vlastně rostou svaly a na jakém principu budujeme sílu. Ne každý totiž od tréninku očekává to samé. Pokud pochopíš, jak funguje svalová hypertrofie, budeš schopný trénink lépe přizpůsobit svým cílům.
Na začátek si pojem svalová hypertrofie podrobněji definujeme a následně si ukážeme, jak poznatky z tohoto článku přenést do praxe.
Hypertrofie je základní jev, o který každý z nás usiluje v posilovně. Obecně hypertrofie znamená růst tkání nebo orgánů. V případě svalové hypertrofie jde samozřejmě o růst svalů.
Svalovou hypertrofii můžeme rozdělit do dvou kategorií:
myofibrilární hypertrofie
sarkoplazmatická hypertrofie
Myofibrilární hypertrofie
Každá svalová tkáň obsahuje velké množství myofibril. Myofibrily se skládají z proteinů, které jsou schopné na pokyn mozku stáhnout nebo uvolnit sval. Během myofibrilární hypertrofii dochází k zvětšení počtu a velikosti myofibril uvnitř svalových vláken. To umožní svalu vyvinout větší sílu.
Sarkoplazmatická hypertrofie
Sarkoplazma je látka, která vyplňuje prostor mezi myofibrily. Obsahuje množství důležitých látek jako jsou proteiny, kolagen, voda, glykogen atd. Ve chvíli, kdy skrze nervovou soustavu doputuje do svalového vlákna signál, že má dojít k zatnutí svalu, uvnitř sarkoplazmy dojde k vyplavení iontů vodíku. Tyto ionty rozpohybují myofibrily a dojde ke svalové kontrakci.
Sarkoplazmatická hypertrofie tedy znamená nárůst množství sarkoplazmy uvnitř svalových vláken, čímž svaly rostou na objemu.
Možná se teď ptáš, když můžeme takto rozdělit hypertrofii, je možné budovat sílu nezávisle na objemu a naopak?
Žádná studie zatím tuto možnost nepotvrdila. Víme určitě, že pokud dochází k růstu počtu myofibril, dochází do jisté míry i ke zvýšení objemu sarkoplazmy – vždy budujeme sílu i objem zároveň. Můžeme ovšem ovlivnit, čemu chceme dát větší prostor.
To znamená, že jsme schopni ovlivnit, jestli budujeme převážně sílu nebo objem. Jak?
Na začátku každého tréninku máme plné zásoby ATP (adenosintrifosfátu), který slouží jako okamžitý zdroj energie. Tento zdroj se vyčerpá během cca 8–10 sekund od zahájení cvičení a to bez ohledu na jeho intenzitu. Následně trvá nějaký čas, než se zásoba ATP obnoví. Do té doby tělo přechází na jiné zdroje energie, jako je glykogen a tuk.
Ve chvíli, kdy máme plné zásoby ATP jsme zároveň schopni podávat největší výkon – zvednout největší váhu, zaběhnout nejrychlejší čas ve sprintu… Chceme-li efektivně budovat sílu, měli bychom cvičit výhradně v těchto krátkých intervalech na maximální výkon. Snažíme se stále stejnou zásobu ATP využít efektivněji. Učíme mozek lépe komunikovat se svalovými vlákny.
Cvičíme s těžkými váhami (80–90 % osobního maxima) cca 1–3 opakování. Následně musíme dát 3–5 minut pauzu mezi sériemi, aby tělo stihlo doplnit zásobu ATP z kreatinfosfátu, který se nachází ve svalech. Důležité je opravdu vydržet a neuspěchat začátek další série. V našem zájmu je vyvinout co nejvyšší výkon při každé sérii.
Větší objem nabereme tím, že dáme tělu pádný důvod pro navýšení zásob sarkoplazmy ve svalu. Jak už jsme si řekli, sarkoplazma funguje jako zdroj iontů, které iniciují svalovou kontrakci. Čím déle cvičíme, tím více čerpáme ze zásoby iontů vodíku.
Pro stimulaci sarkoplazmové hypertrofie je tedy třeba dostat svaly pod déle trvající tlak, aby došlo k vyčerpání zásob. Na základě toho tělo vyhodnotí, že musí navýšit objem sarkoplazmy – přizpůsobí se podmínkám, které na organismus klade daný typ cvičení.
Musíme cvičit s menší intenzitou po delší časový interval. Cvičíme po dobu 8–40 sekund, během kterých bychom měli stihnout 8–12 opakování. Používáme při tom středně těžká závaží (70–80 % osobního maxima) úměrně k naší kondici.
Kvalita hypertrofie je závislá nejen na skladbě tréninku, ale hlavně na nutričně bohatém jídelníčku. Proto se nezapomeň zásobovat zdravými potravinami a doplňky výživy. Doporučit můžeme například tenhle vysoce kvalitní protein od TITANUSU.
Tento produkt je nejlepším zdrojem bílkovin, jaký je v současnosti dostupný. Jedná se o „předtrávené“ bílkoviny s...
MASS GAIN je gainer s obsahem 20 % bílkovin pro nastartování regenerace a pro podporu nárůstu svalové hmoty....
Kreatin monohydrát bez přídatných látek v té nejvyšší kvalitě, výrazně napomáhá růstu svalové hmoty a zvyšuje...
TITANUS Whey Hydro DH32 (800 g)
Nutrend Mass Gain - 1000 g
TITANUS creatine powder (400 g)
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Dobrý den, článek je hezky stručně a srozumitelně napsaný. Nesouhlasím pouze s jednou drobností. Píšete: "doputuje do svalového vlákna signál, že má dojít k zatnutí svalu, uvnitř sarkoplazmy dojde k vyplavení iontů vodíku. Tyto ionty rozpohybují myofibrily a dojde ke svalové kontrakci." Místo iontů vodíku by zde měly být uvedeny vápenaté ionty. Nervový signál se nejdříve šíří pomocí akčního potenciálu na membráně, který vzniká rozdílem koncentrací sodných iontů. V momentě, kdy se tento signál přenese na sarkolemu svalového vlákna, tak se šíří dále po T-tubulech, kde v místě triád způsobí signál otevření vápenatých kanálků na sarkoplazmatickém retikulu (SR). Ze SR se tak uvolní velké množství Ca2+ iontů do sarkoplazmy, které se váží na troponin, díky čemuž se na F-aktinu uvolní vazebná místa pro myosin a může dojít ke kontrakci sarkomer.
Vodíkové ionty samozřejmě v buňkách hrají také roli, ale pokud se bavíme přímo o svalové kontrakci, tak ta je založena na vápenatých iontech.
Je to takový malý detail, ale vzhledem k tématu bych řekl, že celkem podstatný detail :). Je mi samozřejmě jasné, že to nic nemění na tom, jak cvičit pro rozvoj síly nebo objem svalů.
Fitnessdk.cz,
14.08.2023
Dobrý den Radime,
děkujeme za Vaši pozornost a za to, že jste se podělil o Vaše znalosti týkající se svalové kontrakce. Máte pravdu, ve článku jsme to trochu zjednodušili, váš popis procesu s větším důrazem na vápenaté ionty je naprosto správný. Rádi uvítáme přesnější a hlubší informace od našich čtenářů, jako jste vy. I když byla zmínka o vodíkových iontech malým detailem, jsem rádi, že jste na to upozornil, protože přesné informace jsou vždy důležité.
Děkujeme za vaši účast v diskusi.
S pozdravem
Tým Fitnessdk
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ