Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Plank patří k opravdu velmi efektivním a oblíbeným cvikům. Můžeš ho cvičit doma i v posilovně, nepotřebuješ k němu žádné speciální pomůcky a přitom zapojíš velké množství svalů. Je to skvělý cvik jak pro začátečníky, tak pro “ostřílené“ sportovce.
Není to poprvé, co se v rámci blogu o planku zmiňuji. V článku „Plank - výzva, která ti zpevní celé tělo“, jsem se rozepsal o některých benefitech a systematickém progresování planku. Dnes se koukneme na různé varianty této klasiky.
Nejdříve ovládni základní techniku
Které svaly posiluješ při planku?
Technika bočního planku
Plank na kolenou
Plank na napnutých rukách
Plank s dotekem ramen
Plank – kolena k lokti
Plank – rozkročení/spojení nohou
Plank – zvedání ruky a nohy
Boční plank se zvedáním nohy
Boční plank s rotací trupu
Možná už plank nějakou chvíli praktikuješ, možná se ho chystáš vyzkoušet úplně poprvé. Než začneš “koketovat“ s jeho variacemi, ujisti se, že perfektně zvládáš jeho základní techniku.
Zkoordinuj jednotlivé části těla podle tohoto návodu:
Ruce – lokty jsou pod úrovní ramen, předloktí pokládej na podložku rovnoběžně, na vzdálenost šíře ramen (ruce nespojuj).
Lopatky – lopatky tlač od sebe.
Břicho – po celou dobu cvičení by mělo být břicho zpevněné. Tím bráníš prohnutí páteře bederní páteře.
Bedra – jak už jsem zmínil, nesmí být příliš prohnutá, po celou dobu planku je drž v jedné rovině s hýžděmi.
Zadek – hýždě setni k sobě. Nezvedej ho do stříšky, ani ho nedrž příliš dole.
Zprvu vůbec nezáleží na tom, jak dlouho vydržíš v pozici prkna. Dokud nemáš pod kontrolou výše zmiňované body, vyhni se zbytečně dlouhým časovým intervalům. Technika je vždycky základ, až potom můžeš soustředit na delší a delší výdrže.
Transverzální břišní sval – hluboko položený břišní sval, který funguje jako jakýsi korzet. Vytváří pevný a stabilní základ pro páteř a oblast břicha.
Svaly přímého břišního svalu – Jsou to svaly, které tvoří pověstný "sixpack" a jsou zodpovědné za ohýbání trupu.
Svaly oblých břišních svalů – Tyto svaly tvoří postranní břišní stěnu a pomáhají při rotaci trupu.
Dolní sval trapézový – nachází se v horní části zad. Pomáhá stabilizovat lopatky.
Zádové svaly – najdeš je po stranách páteře. Jsou zodpovědné za její rovnováhu a stabilizaci.
Stabilizační svaly pánevního dna – Tyto svaly se nacházejí v pánevní oblasti a hrají klíčovou roli při udržování stability páteře a břišní oblasti.
Svaly ramenního pletence – stabilizují ramena a horní část těla.
V tuhle chvíli předpokládám, že základní plank máš v malíku a nedělá ti problém odcvičit ho technicky správně. Pustíme se tedy do jeho boční varianty, která tvé svaly zatíží odlišným způsobem a pomůže ti zpestřit tvou tréninkovou rutinu.
Zde opět body k technice:
Hlava – je vůči tělu v prodloužení. Koukej přímo před sebe, nevykrucuj krk do stran, nezakláněj se apod.
Ruce – jednou rukou se loktem opři o podložku, druhou ruku můžeš připažit k tělu pro lepší rovnováhu.
Záda, boky, zadek – celou páteř drž v jedné linii. Boky nezvedenj příliš vysoko ani je neprohýbej k podložce. jsou zpevněné a směřují ve stejném směru jako nohy.
Nohy – nohy opři o podložku v pozici nůžek.
Pokud ti základní poloha nedělá problém, zkus vydržet 10–30 sekund(s ohledem na tvé fyzické možnosti). Během celé výdrže drž tělo ve stabilní poloze. Jakmile svaly začnou povolovat a už nejsou schopné udržet základní pozici bez výraznějšího kompromisu, je lepší výdrž ukončit. Vyhneš se tím zbytečným svalovým dysbalancím.
Jedná se o skvělou variantu pro začátečníky. Opřením se o kolena snížíš celkovou náročnost cviku, přičemž zapojuješ stále stejné svaly jako při klasickém planku. Do planku na kolenou můžeš přejít i během rozdělané série, kdy už tvé tělo není schopné při plné zátěži dodržet správnou techniku.
Jedná se o výdrž v kliku v horní poloze. Ruce jsou od sebe na šíři ramen a směřují kolmo k podložce. Se zbytkem těla pracuješ stejně jako u planku na loktech.
Jedná se o dynamičtější variantu klasické výdrže v kliku. Přeneseš váhu na jednu ruku a druhou se snažíš dotknout protějšího ramene. Následně opakuješ na druhou stranu. Počet opakování volíš podle sebe, svých fyzických možností a cílů.
Ve chvíli, kdy se zafixuješ v pozici planku, začni kontrolovaně přitahovat koleno k lokti na stejné straně. Docílíš tím dynamického zatížení svalů hlubokého stabilizačního systému, neboli CORU.
Začínáš v pozici základního planku. Následně se odrazíš špičkami od podložky, ve vzduchu rozkročíš nohy od sebe a špičkami opět dopadáš na podložku. Tím stejným principem se zase vrátíš zpátky. Odrazíš se od země, spojíš nohy a dopadneš do základní pozice planku.
Dá se provádět jak s opřením pouze o loket tak při klasické výdrži v kliku. Vždy zvedáš protilehlou končetinu – pravou ruku s levou nohou a naopak.
Dynamická varianta bočního planku. Balancuješ na lokti a jedné noze. Druhou nohu se snažíš zvednout co nejvýše nad sebe. Následně nohy zase spojíš.
Na závěr má oblíbená varianta bočního planku, kdy v úvodu zvedneš napnutou ruku úplně nad sebe a poté ji vedeš kontrolovaným pohybem naopak pod sebe. Tím začneš rotovat trup. Jakmile se dostaneš do krajní polohy, stejný pohybem v obráceném směru zvedáš ruku zpět do výchozího bodu.
Plank z velké části pracuje ze svaly břicha. Pokud tě zajímá, jak břicho posílit více dynamickým způsobem, odkážu tě na závěr na článek „Cviky na břicho – výběr toho nejefektivnějšího“. Najdeš tam přehled cviků doplněný o podrobný popis technického provedení.
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.