Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Jeden z nejefektivnějších cviků, které můžeš do svého tréninku zařadit. Pomůže ti rozvinout sílu, zpevnit postoj i zhubnout nějaká ta kila. Výsledky cvičení se projeví opravdu rychle a na vícero frontách.
Mnozí profesionálové i amatéři na mrtvý tah (z angl. deadlift) nedají dopustit. My si v tomto článku ukážeme, proč tomu tak je. Řekneme si, jak ho provádět technicky správně, v čem vězí jeho efektivita a jaká jsou možná rizika při špatném cvičení.
Jedno se totiž mrtvému tahu nedá upřít. Přes jeho mnohé benefity se stále jedná o náročný cvik, který je nutné cvičit opravdu poctivě.
Obsah
2. Jaké svaly posiluje mrtvý tah
4. Časté chyby při provádění mrtvého tahu
5. Varianty mrtvého tahu (deadliftu)
Při mrtvém tahu uchopíme v mírném podřepu osu se závažím a následně se jí snažíme zvednout nad zem do vzpřímené pozice.
Během provádění cviku posilujeme naráz všechny velké svalové partie. Zapojí se tedy velká část našeho těla. Cvik navíc vychází z přirozeného pohybu, který používáme i v běžném životě. Díky tomu je mrtvý tah, společně s dřepem a bench pressem, řazen do tzv. „velké trojky“ cviků, které nejefektivněji rozvíjejí sílu celého těla.
Vzpěrači, kulturisté, atleti i zápasníci a sportovci obecně zařazují mrtvý tah do svého tréninku převážně pro posílení stehenních svalů — kvadricepsů (předních stehen), hamstringů (zadních stehen), také hýžďových svalů, vzpřimovačů páteře a trupu.
Správná technika provedení mrtvého tahu je naprosto klíčová a rozhodně by se neměla podceňovat. Pokud bude cvik odfláknutý a nebo ho budeš cvičit špatně, hrozí ti velmi nepříjemná zranění.
Protažení a zahřátí před tréninkem je první věc, na kterou je potřeba myslet. Doporučuji začít s dynamickým rychlým warm-upem. Pokud si nevíš, co to přesně obnáší, mrkni na náš článek: Proč je protahování důležité.
Každý z nás má jinou stavbu těla a postoj se odvíjí od toho, jaká technika mrtvého tahu ti vyhovuje nejvíce.
Pro klasický mrtvý tah, abychom zvedali co nejefektivněji a nejjednodušeji, by tyč měla být kousek před holeněmi (cca 2-3cm), nad středem chodidla. Rozkročení by mělo být zhruba tak na šíři ramen, chodidla pevně a stabilně na zemi. (klidně doporučuji cvičit bez bot) Tam, kam jdou špičky, tam jdou i kolena, je opravdu důležité dát si pozor na vyvracení kolen do stran.
Následuje nádech do břicha, zpevnění středu těla a zvednutí tyče.
V konečné fázi jsou propnuté nohy, stáhnutý zadek a napřímený trup.
Pokud ti zbývají síly, snaž se nepolevit ani při odkládání činky zpět na zem.
Úchop v rukou by měl být mírně širší, než je postoj nohou. Pro nižší a střední zátěž se většinou používá uchopení nadhmatem, kdy obě ruce směřují stejným směrem. Pro vyšší zátěž je vhodnější pak střídavý úchop, kdy jedna ruka chytne tyč nadhmatem a druhá podhmatem.
Před započetím cviku je vhodně se mírně rozdýchat. Poté proveď hluboký nádech do břicha, zaujmi výchozí postoj v mírném podřepu a uchop činku. Následně zaber a zvedni osu nad zem.
Jakmile jsi nahoře, nevydechuj všechen vzduch z plic naráz. Došlo by ke snížení vnitro-břišního tlaku a k narušení opory těla a páteře. Plný výdech přichází až po položení osy zpět na podložku.
Vhodné cvičební doplňky:
rukavice
trhačky
činka (nebo dvě jednoruční činky).
V ten moment dochází k přetížení bederních svalů a v nejhorším případě může dojít i výhřezu plotýnek apod. Většinou mohou být na vinně slabé břišní svaly nebo jen přetrénování.
V takovém případě jsou kyčle příliš nízko a pohyb funguje principem víc jako dřep, než mrtvý tah. Ramena proto musí být vždy mírně za osou činky, aby lopatky byly přibližně v jedné rovině s osou činky.
Ruce musí zůstat napnuté, jinak by mohlo dojít ke zranění v oblasti bicepsů.
Na podlaze musí po celou dobu zůstat celé chodidlo, jinak je narušena stabilita celého cviku.
Osa musí být těsně u holení, abychom byli schopni držet správný postoj.
Je velmi podobný klasickému mrtvému tahu, pouze s tím rozdílem, že během cviku zapojujeme mnohem více hamstringy a zadek, a činka se nachází ve vyvýšené pozici. Nohy jsou po celou dobu pokrčené v kolenou.
Pro inspiraci mrkni na video s Alešem: Rumunský mrtvý tah
Cvik, u kterého se tolik nenamáhají záda, za to dostane slušně zabrat zadek a nohy. Využívá se hlavně pro zvedání těžkých vah.
Při sumo mrtvém tahu jsou nohy rozkročené více jak na šířku ramen, špičky směřují do stran a tyč se uchopí ve středu.
Pro inspiraci mrkni na video s Alešem: Mrtvý tah — varianta sumo
Technika cviku je zcela stejná jako u klasického mrtvého tahu pouze s tím rozdílem, že je k němu potřeba tyč trapbar. Během cvičení dostanou zabrat primárně nohy.
Pokud někdo tvrdí, že by ženy neměly cvičit mrtvý tah, není to pravda. Reálně neexistuje nic jako cviky pro muže a pro ženy. Některé mají jen lehčí a těžší varianty, a lze tam nastavit váhu, jakou kdo zvládne.
Mrtvý tah je cvik, při kterém se zapojuje více svalů najednou, a při kterém se většinou zvedají hodně těžké váhy. Riziko zranění je tím pádem větší a ty nejčastější jsou:
Silně nepříjemná záležitost. Abychom se vyvarovali natržení (v horším případě utržení svalu), je potřeba se před tréninkem důkladně protáhnout a zahřát.
Jedná se v podstatně o problém, který způsobuje špatná technika cviku, přetížení zad a slabé břišní svalstvo nebo zaostávající vzpřimovače.
Pokud se stane, že začneš mít problém se zády, určitě stojí za zvážení návštěva maséra nebo fyzioterapeuta.
Může nastat špatnou technikou při cvičení, anebo přetrénováním. Proto je dobré dbát na správnou techniku cviku a nenakládat si víc, než jsi schopný zvládnout.
Pokud se ti nechce do fitka, nebo prostě jen preferuješ cvičení doma, ale nemáš vhodné nářadí, můžeš využít tyto různé alternativy, které se zaměřují na stejné oblasti svalů.
Na tento se doporučuje kladivový úchop. To znamená, že uchopíš činku tak, aby palce rukou směřovaly sobě a hřbety ruky od sebe. Tento cvik stojí za zvážení, pokud máš problém klasickou osu zvednout rovnoměrně.
Pro inspiraci mrkni na video s Alešem: Mrtvý tah s jednoručkami
Varianta cviku vhodná i pro začátečníky. Při cvičení se zapojí kyčle a posteriorní řetězec.
Cvik, při kterém se zapojují hlavně kvadricepsy (přední strana stehen), hamstringy (zadní strana stehen) a hýžďové svaly.
Cvik se provádí tak, že při pohybu do dřepu předpažíme ruce, nadechneme se a přednožíme jednu nohu. Při pohybu nahoru pak ruce vrátíme plynule zpět a vydechneme. Pro zvládnutí cviku je důležitá nejen ohebnost a síla, ale i stabilita.
Při tomto cviku dostanou zabrat hamstringy a hýžďové svaly.
Cvik se provádí s jednou nohou na lavici a druhou se klesá do dřepu. Pokud si chceš trochu přitížit, můžeš použít závaží. (činky, pet lahve s vodou apod.)
Pro inspiraci mrkni na video Aleše: Výpady s nohou na lavičce
Pro další přehled cviků soustředěných na posílení středu děla a zadních stehenních svalů mrkni na naše články Nejlepší cviky na zadní stranu stehen a Cviky na posílení středu těla.
Pokud by ti nestačil slovní popis, profesionální trenér Aleš Lamka ti ve svém videu „Mrtvý tah – technika a provedení cviku“ dá podrobnější popis společně s ukázkou, jak mrtvý tah (deadlift) provádět a jak nikoli.
Tento produkt je nejlepším zdrojem bílkovin, jaký je v současnosti dostupný. Jedná se o „předtrávené“ bílkoviny s...
MASS GAIN je gainer s obsahem 20 % bílkovin pro nastartování regenerace a pro podporu nárůstu svalové hmoty....
Mikronizovaný Kreatin monohydrát bez přídatných látek v té nejvyšší kvalitě, výrazně napomáhá růstu svalové hmoty a...
TITANUS Whey Hydro DH32 (800 g)
Nutrend Mass Gain - 1000 g
TITANUS creatine monohydrate (500 g)
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ