Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Tlaky s jednoručkami patří mezi velice efektivní cviky, pokud se bavíme o budování síly a hmoty v ramenou. Už jsem se o nich zmiňoval v jednom starším článku s názvem „Cviky na ramena, která ti budou závidět“. Dnes se k nim tak trochu vrátím, přičemž ti představím jejich náročnější variantu skromně pojmenovanou po legendárním Arnoldovi.
Arnoldovy tlaky jsou technicky o něco komplexnější a celkově posouvají náročnost cviku o úroveň výše. Jako alternativa jsou tím pádem vhodnější spíše pro pokročilé sportovce než pro úplné začátečníky.
Úvod článku pověnuji základním tlakům s jednoručkami, poté plynule přejdeme k našim “Arnoldům”.
Proč cvičit tlaky s jednoručkami?
Nejdříve základ, až potom “Arnoldy”
Jak na Arnoldovy tlaky?
Jak zabírají svaly během cvičení?
Správně vypracovaná ramena nevzniknou jen díky tlakům s jednoručkami!
Tlaky s jednoručkami si dovolím zařadit do základního repertoáru cviků na silná a kulatá ramena. Jestli je budování ramen tvým cílem, určitě se tlakům nevyhýbej. Dobré je však zmínit, že i když se tenhle cvik tváří dost jednoduše, není to úplně pravda.
Zabírá při něm daleko více svalů než je na první pohled vidět. Primárně je v “zápřahu” přední strana ramene, triceps a horní část prsního svalu. Nutné je však kontrolovat také práci lopatek a hrudníku. V neposlední řadě je důležité správné zapojení středu těla(core), konkrétně břišních svalů a vzpřimovačů páteře.
Aby si techniku správně pochytil, vem si nejprve lehčí činky a zpomaleně si vyzkoušej provést celý pohyb(viz popis techniky níže). Soustřeď se na každou ze zmiňovaných partií, v jaké fázi pohybu zabírají. Zkus poctivě navnímat celý ten svalový “orchestr”.
Platí, že pokud si cvik na tréninku jen tak ledabyle odbudeš, může to být pro tělo více kontraproduktivní než užitečné(jako u každého cviku). Na druhou stranu při poctivé technice ti tlaky pomohou zakulatit ramena a vytvarovat horní polovinu těla do estetického “véčka”, o což předpokládám usiluje asi většina fitnessáků. Je to totiž “sexy”.
Pojďme si vyzkoušet techniku základních tlaků s jednoručkami:
Video s detailním popisem techniky Arnoldových tlaků najdeš na webu profesionálního fitness trenéra Aleše Lamky!
V počátku pohybu se zapojuje primárně přední hlava deltového svalu. V dalších fázích však paže přechází do upažení, čímž se mění poměr záběru jednotlivých svalů – postupně přebírá zátěž střední hlava deltového svalu. V pozdní fázi cviku, kdy se ruce přibližují pozici vzpažení, začíná pracovat také sval trapézový a triceps.
Po celou dobu pohybu dále zabírá horní část prsního svalu, pilovitý sval, sval nadhřebenový a hákový.
Přestože jsem tlaky hodně vychválil, neměl by si zůstat pouze u nich. Pořád je třeba kombinovat je i s dalšími cviky, aby se ramena rozvíjela komplexně. V opačném případě může dojít k jednostrannému přetížení ramen, kdy se začnou ramena nehezky vytáčet směrem dopředu.
Je-li tvůj “zásobník” cviků na ramena prázdný, inspiraci najdeš v článku „Cviky na ramena, která ti budou závidět“, který jsem doporučoval v úvodu. S tím dokážeš poskládat poctivý trénink na ramena i s prstem v nose.
Tento produkt je nejlepším zdrojem bílkovin, jaký je v současnosti dostupný. Jedná se o „předtrávené“ bílkoviny s...
Jedná se o produkt pro všechny sportovce. Skrytý zdroj nové síly, energie, a hlavně skvělého pocitu z vykonaného...
Ideálně vyladěný přípravek pro klouby, chrupavky a vazy jehož přednosti a blahodárné účinky potvrdili naši přední...
Instantní nápoj se sladidly, který regeneruje a napomáhá růstu svalové hmoty. Užívá se při intenzivním tělesném...
TITANUS Whey Hydro DH32 (1600 g)
TITANUS pre-workout Rise and Shine (600 g)
TITANUS alator tablety (500 tablet)
TITANUS BCAA 2:1:1 s příchutí (500 g)
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ