Kategorie
Vyhledávání v blogu
Sledujte nás na Facebooku
Nákupní košík
Cvik zvaný hip thrust je oblíbený zejména mezi ženami, které touží po perfektně tvarovaném pozadí. No a výsledky v tomhle ohledu mu opravdu nelze upřít. Na druhou stranu jsou však často přehlíženy i jeho další přínosy pro lidskou posturu a výkon. Z hip thrustu se postupně stal primárně dámský cvik, jehož široký potenciál bývá podceňován.
Rád bych v tomto článku “vypíchl” hned několik dalších důvodů, proč v tréninkovém plánu najít místo pro hip thrust. Dále si projdeme techniku cviku a ukážeme si některé technické chyby, kterým je třeba se vyvarovat.
Proč cvičit hip thrust?
Správná technika hip thrustu s obouruční činkou
Časté chyby
Špatné držení těla má mnoho negativních dopadů na naše zdraví. Může vést až ke chronickým bolestem zad, které jsme rozebírali v předchozím článku. Jelikož hip thrust zpevňuje hýžďové svaly, pomáhá naší posturu stabilizovat – pevné hýždě přispívají ke správnému držení pánve a funkci kyčelního kloubu.
Ze stejného důvodu může být hip thrust vhodnou prevencí dolního zkříženého syndromu. Jednou z příčin DZP jsou totiž právě oslabené hýžďové svaly.
Pokud chceš posunout svou maximálku u některého ze zmíněných cviků, může se ti hip thrust hodit. Velmi komplexně zapojuje svaly stehen, hýždí a coru – konkrétně:
dolní břišní svaly
bedra
adduktory
kvadricepsy
hýžďové svaly
hamstringy
Vyzdvihnout musím právě aktivaci hýžďových svalů, ta je při hip thrustu výraznější než při dřepu a mrtvém tahu. Hip thrust ti tak umožní budovat silnější a objemnější hýždě, které následně zužitkuješ pro posouvání svých limitů u dřepu a mrtvého tahu. Díky tomu budeš progresovat konzistentněji.
Rozdílná mechanika hip thrustu oproti dřepům umožňuje komplexně zapojit stehna i zadek a při tom vyvíjet menší tlak na kolena a páteř. To se může hodit například po zranění dolních končetin, kdy ze zdravotních důvodů nelze do tréninku zařadit dřepy ani mrtvý tah. Hip thrust kolena nezatěžuje takovým tlakem a rovněž aktivuje dolní vzpřimovače páteře, které páteř zpevní a stabilizují.
Tahle výhoda hip thrustu je patrně tou nejvíce známou, koneckonců, už jsem na to narazil v úvodu článku. Důvod, proč je tento cvik tak účinný při budování silných a objemných hýždí je prostý – aktivně při něm zatěžujeme hýžďové svaly. Jestli je pevný a kulatý zadek tvým cílem, hip thrust by neměl chybět ve tvém tréninkovém plánu.
Další tipy na budování pevných a kulatých hýždí najdeš v článku – Nejefektivnější cviky na zadek.
Výchozí pozice:
Sedni si na podložku s obouruční činkou(závaží vol adekvátně své úrovni) v úrovni pánve a opři se lopatkami o lavičku. Nohy rozkroč zhruba na šíři ramen a chodidly se pevně zapři o podložku. Celá plocha chodidel doléhá na zem, špičky mohou směřovat mírně od sebe. Pomocí loktů dostaň záda na lavičku(stále jen v úrovni lopatek) a pánev s činkou dostaň nad podložku.
Poznámka – pozice nohou může být celkem individuální záležitost. Někomu bude vyhovovat širší rozkročení, někdo bude mít nohy zase blíže u sebe. Je nutné si ve cviku najít to, co vyhovuje právě tobě. K tomu dojdeš postupně při opakovaném praktikováním cviku.
Průběh cviku:
S výdechem začni zvedat činku pohybem pánve vzhůru. Chodildly stůj po celou dobu plnou plochou na podložce. Soustřeď se na aktivování hýždí a hamstringů. Jakmile dostaneš zadek do té nejvyšší polohy, kdy je v jedné rovině s trupem a hlavou, zatni hýždě a drž v dané poloze 1–2 sekundy. S nádechem poté spouštěj zadek s činkou kontrolovaně zpět dolů k podložce(nicméně ne až na zem). Poté můžeš navázat další opakování.
TIP: Další detaily ohledně technického provedení hip thrustů ti prozradí profesionální trenér Aleš Lamka ve videu – HIP THRUST s obouruční činkou.
snaha vytlačit činku výše než nám dovolují záda
zvedání pat z podložky
nestabilita v kolenou – kolena se dostávají mimo osu pohybu
tlačení brady na hrudník – dochází k přetížení krční páteře
Dvojnásobný mistr České republiky v parkour/freerunningu a trenér s mnohaletými zkušenostmi. Zdraví je v jeho oboru klíčové, proto se již několik let zabývá výživou, funkčním tréninkem a psychologií. Zkušenosti čerpá z velkého množství pádů a zranění, kterými si v minulosti prošel. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Postupnými změnami životního stylu se dokázal úspěšně vrátit do aktivního tréninku. Své znalosti a zkušenosti nyní sdílí v rámci blogu FitnessDK a dceřiného projektu Feeney.cz.
Related posts
Sledujte nás na Facebooku
Novinky, akce a slevy
pravidelně na váš e-mail
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR)
© 2024 fitnessdk.cz - všechna práva vyhrazena, Fitnessdk s.r.o.
Internetový obchod vytvořil WEB-ESHOP.CZ
Diskuze - Hip thrust: proč ho cvičit a jak?
Vhodnost cviku
Martin S., 04.01.2024Ahoj,
Jsem 11 měsíců po operaci páteře a mám sešroubovány L4 až S1 titanem a mezi L5 a S1 mám štěp, takže jsou srostlé. Je pro mě taky tenhle cvik vhodný? Na střed těla cvičím jen SM systém se sportovní gumou a vršek těla s jednoručkami a rád bych něčím posílil víc střed a nohy.
Martin
Fitnessdk.cz, 05.01.2024
Napiš nám svůj názor nebo dotaz
Pro vložení komentáře do diskuze se prosím přihlas.